Dünya

NATO Zirvesi Vilnius’ta başladı: İsveç tam üye oldu, Biden Stoltenberg’e övgü yağdırdı

NATO Liderler Zirvesi Vilnius’ta başladı. Zirvede İsveç’in NATO’ya tam üyeliği ilan edildi. ABD Başkanı Biden, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’e Ukrayna krizindeki liderliği için teşekkür etti.

NATO Liderler Zirvesi, Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta bugün başladı. Zirveye katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda tarafından karşılandı. Zirvenin en önemli gündem maddelerinden biri, İsveç’in NATO’ya tam üyeliğiydi. ABD Başkanı Joe Biden, bu tarihi adım için Stoltenberg’e teşekkür etti ve Ukrayna krizindeki liderliğini övdü.

NATO Liderler Zirvesi, 2 gün sürecek ve birçok önemli konuyu ele alacak. Zirvenin ilk gününde, liderler zirve etkinlik alanına gelerek resmi karşılama törenine katıldılar. Törenin ardından aile fotoğrafı çekildi.

Zirvenin en dikkat çeken gelişmesi ise İsveç’in NATO’ya tam üyeliğinin ilan edilmesiydi. Bu konuda bir anlaşma imzalayan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ve ABD Başkanı Biden, basına kısa bir açıklama yaptılar. Stoltenberg, “Bu Zirve şimdiden tarihi, çünkü dün yaptığımız anlaşma İsveç’i NATO’nun tam üyesi yapacak” dedi.

Biden ise Stoltenberg’in bir yıl daha görevine devam etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Biden, “Burada olmak güzel ve görevinize devam ettiğiniz için teşekkür ederiz. Ukrayna’daki bu kritik anda, NATO misyonunun tamamında, NATO’ya liderlik etmeye devam etmenizin gerçekten önemli olduğunu düşündüğümü belirtiyorum. Size güveniyoruz, karşı karşıya olduğumuz durumu sizden daha iyi kimse bilemez. Bu tarihi anda Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılması çok önemli ve sizin liderliğiniz gerçekten çok önemli” diye konuştu.

Zirvenin ikinci gününde ise liderler, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri tehdidini, Afganistan’daki durumu, terörle mücadeleyi ve iklim değişikliğini masaya yatıracaklar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu