google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Netanyahu: Gazze’yi moloza dönüştüreceğiz - haberbil.net
Genel

Netanyahu: Gazze’yi moloza dönüştüreceğiz

İsrail Başbakanı Netanyahu, Hamas’ın İsrail’e düzenlediği ölümcül saldırının ardından Gazze’deki yerleri “moloza” dönüştürme sözü verdi. Gazze’de yaşayan siviller ise kaçacak yer bulamıyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas’ın İsrail topraklarına düzenlediği ölümcül askeri saldırıyla dünyayı şok etmesinin ardından Gazze’deki yerleri “moloza” dönüştürme sözü verdi.

Hamas’tan sürpriz saldırı

Hamas binlerce roket fırlatırken, güçleri İsrail’e sürpriz bir saldırı düzenledi. Bazıları teknelerle Gazze’den ayrılırken , diğerleri kıyı bölgesini kuşatma altında tutan çitleri parçaladı ve üzerinden yamaç paraşütü yaptı.

İki taraf da savaşmaya devam ederken hem şeritte hem de İsrail’de yüzlerce kişi öldü, ancak önümüzdeki günlerde İsrail’in tepkisini artırmasıyla Gazze’deki ölü sayısının önemli ölçüde arttığı görülebilir.

Netanyahu’dan sert mesaj

Netanyahu, eski adı Twitter olan X sosyal medya platformunda yaptığı paylaşımda, İsrail ordusunun “Hamas’ın yeteneklerini yok etmek için derhal tüm gücünü kullanacağını” söyledi. “Onları yok edeceğiz ve İsrail Devleti ve vatandaşlarına dayattıkları bu karanlık günün intikamını şiddetle alacağız” diye ekledi.

“Hamas’ın mevzilendiği, saklandığı ve faaliyet gösterdiği bu hain şehirdeki tüm yerleri enkaz haline getireceğiz. Gazze halkına şunu söylüyorum: Hemen gidin çünkü her yerde güçlü bir şekilde operasyon yapacağız.”

Gazze’de insanlık dramı

Gazze dünyanın en yoğun nüfuslu bölgelerinden biri ve sivillerin kaçabileceği çok az yer var.

Gazze’deki Filistinliler 16 yıldır İsrail-Mısır ablukası altında ve bölgeyi terk edemiyorlar. Cumartesi akşamı itibarıyla 20.000’den fazla kişi Gazze’deki Birleşmiş Milletler okullarına sığınmıştı , ancak bu binalar garantili koruma sağlayamıyor.

Tesisleri işleten kuruluş, BM’nin Filistinli mülteci kuruluşu UNRWA, Cumartesi günü iki okulun “İsrail Hava Kuvvetleri’nin hava saldırıları nedeniyle ikincil hasardan etkilendiğini” söyledi.

Gazze’de yaşanan insanlık dramına ilişkin uluslararası toplumdan gelen tepkiler ise yetersiz kalıyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin acil toplantısı sonuçsuz kaldı. ABD, İsrail’in kendini savunma hakkını desteklediğini belirtirken, Türkiye, İran, Pakistan ve diğer bazı ülkeler ise Hamas’ın yanında yer aldıklarını açıkladılar.

Başa dön tuşu