google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Nijerya Ordusu Nijer Deltasında Petrol Hırsızlarını Vurdu - haberbil.net
Genel

Nijerya Ordusu Nijer Deltasında Petrol Hırsızlarını Vurdu

Nijerya askeri güçleri, Nijer Deltasında 36 yasadışı rafineri tesisini imha etti ve 22 şüpheli petrol hırsızını tutukladı. Bu operasyon, ülkenin yasadışı petrol ticaretine yönelik son baskısıydı. Nijerya, Afrika’nın en büyük petrol üreticisi olmasına rağmen, petrol hırsızlığı ve kaçakçılığıyla mücadele ediyor.

Nijerya askeri güçleri, ülkenin yasadışı petrol ticaretine yönelik son baskılarında Nijer Deltasında 36 yasadışı rafineri tesisini imha etti ve 22 şüpheli petrol hırsızını tutukladı.

Operasyonun sözcüsü Binbaşı Victor Olukoya, yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin Bayelsa ve Delta eyaletlerindeki çeşitli bölgelerde düzenlediği operasyonlarda 14.675 litre Otomotiv Gaz Yağı, 49.000 litre Çift Amaçlı kerosen ve çeşitli silahlar ele geçirdiğini söyledi.

Sözcü, “24 Temmuz’da, Bayelsa Eyaleti Ekeremor Yerel Yönetim Bölgesi’ndeki Wellhead Cluster Opukushi Topluluğu’nda ham petrol çalındığından şüphelenilen 1000 litre ürün yüklü bir ahşap tekneyi durdurdu ve imha etti” dedi.

Nijerya’nın Petrol Savaşı

Nijerya, Afrika’nın en büyük petrol üreticisi olmasına rağmen, petrol hırsızlığı ve kaçakçılığıyla mücadele ediyor. Ülkenin güneyindeki Nijer Deltası, dünyanın en büyük ham petrol rezervlerinden birine sahip ancak bölge aynı zamanda yoksulluk, kirlilik ve şiddetle de anılıyor.

Geçen yıl, Nijerya Ulusal Petrol Şirketi Limited (NNPCGROUP) CEO’su Melee Kyari, Nijerya’nın birinci sınıf petrol sınıfı Bonny Light’ın adını aldığı kasaba olan petrol merkezi Bonny’deki petrol üretiminin neredeyse tamamını kaybettiğini açıkladı.

Bonny Light , Nijerya’da üretilen hafif tatlı bir ham petrol sınıfıdır ve tüm Batı Afrika ham petrol üretimi için önemli bir kriter ham petrolüdür. Bonny Light özellikle iyi benzin verimine sahiptir ve bu da onu ABD rafinerileri için, özellikle ABD Doğu Kıyısı’nda popüler bir ham petrol haline getirmiştir.

Rakamlar genellikle tahmin olsa da, NNPCGROUP ve petrol bakanlığı çeşitli şekillerde çalınan toplam varil miktarını günde 200.000 ila 400.000 arasında belirledi.

Petrol Kaçakçılığı Küresel Bir Sorun

Yaygın petrol hırsızlığı Batı Afrika ülkesiyle sınırlı değil. Silahlı gruplar yeniden satış için petrolü sifonlarken, petrol kaçakçılığı birçok gelişmekte olan ülkede özel bir sorun haline geldi.

Petrol kaçakçılığı Libya’ya yılda yaklaşık 750 milyon dolara mal oluyor, bu da GSYİH’sının %3’üne denk geliyor. Ülkenin Ulusal Petrol Şirketi başkanı Mustafa Sanalla, Avrupa Birliği donanma misyonunu Akdeniz’deki gemilerine el koyarak petrol kaçakçılığını durdurmaya yardım etmeye çağırdı ve Libya’yı yakıtın 2 gibi düşük bir fiyata satılmasına izin veren devasa sübvansiyonlarda reform yapmaya çağırdı. Litre başına -3 ABD senti.

Nijerya ordusu, petrol hırsızlığı ve kaçakçılığına karşı mücadelesini sürdürüyor. Operasyonun sözcüsü Olukoya, “Güvenlik güçleri, yasadışı petrol ticaretini bitirmek için kararlıdır. Halkımızın da bu suça karşı durmasını ve güvenlik güçlerine destek vermesini istiyoruz” dedi.

Başa dön tuşu