google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Norges Bank’tan Faiz Artırımı Sinyali Enflasyonla Mücadelede Son Durum - haberbil.net
Genel

Norges Bank’tan Faiz Artırımı Sinyali Enflasyonla Mücadelede Son Durum

Norges Bank, Eylül 2023 toplantısında faiz oranını 25 baz puan artırarak %4,25’e yükseltti ve yılın ilerleyen dönemlerinde başka bir faiz artırımı olasılığını işaret etti. Bu hamle, merkez bankasının enflasyonu hedefine indirme çabalarının bir parçası olarak sıkılaştırma döngüsünü sürdürmesiyle sonuçlandı.

Norveç’in merkez bankası olan Norges Bank, Eylül 2023 toplantısında politika faizini 25 baz puan artırarak %4,25’e yükseltti. Bu karar, enflasyonu makul bir zaman diliminde %2 hedefine indirme çabalarının bir parçası olarak alındı. Merkez bankası, yılın ilerleyen dönemlerinde başka bir faiz artırımı olasılığını da işaret etti.

Faiz Artırımının Nedenleri

Norges Bank’ın para politikası ve finansal istikrardan sorumlu komitesi, faiz oranlarının daha da artırılmasının gerekli olup olmayacağının ekonomik gelişmelere bağlı olacağını belirtti. Komite şimdi görünümü ve risk tablosunu değerlendirirken, politika faizinin büyük olasılıkla Aralık ayında bir kez daha artırılacağına işaret etti.

Faiz artırımının temel nedeni, fiyat enflasyonunun yüksek seviyede seyretmesi. Geçen yıl tüketici fiyatları neredeyse %5 oranında arttı. Fiyat artışı geçen sonbaharda zirveye ulaştığından bu yana yavaşladı ancak hâlâ hedefin açıkça üzerinde. Son aylarda alınan bilgiler, fiyat artışının yaz öncesine göre daha uzun süre devam edebileceğini gösteriyor.

Fiyat enflasyonunun yüksek kalması, birey, iş dünyası ve toplum için büyük maliyetlere yol açıyor. Hızlı ve beklenmedik fiyat artışları özellikle düşük gelirli ve geçim sıkıntısı çekenleri etkiliyor. Enflasyonu düşürmek Norges Bank’ın görevi. Hedef zaman içinde %2’ye yakın bir fiyat artışı.

Ekonomik Büyüme ve İşgücü Piyasası

Faiz artırımının diğer bir nedeni de Norveç ekonomisinin pandemi sonrası toparlanmasının devam etmesi. Ekonomik büyüme yavaşlamış olsa da işgücü piyasası güçlü kalmaya devam ediyor. İşsizlik oranı düşmeye devam ediyor ve istihdam seviyesi pandemi öncesine yaklaşıyor. İşgücü maliyetlerinin daha önceki tahminleri aşması bekleniyor.

Norges Bank’ın aldığı faiz artırımı kararı, merkez bankasının Eylül 2021’de sıkılaştırma döngüsüne başlamasından bu yana yapılan 13’üncü faiz artırımına işaret ediyor. Bu hamle, borçlanma maliyetlerinin 2008 sonlarından bu yana en yüksek seviyesine ulaşmasıyla sonuçlandı.

Faiz Oranı Beklentileri

Trading Economics’in küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre Norveç’te faiz oranının bu çeyreğin sonunda %4,25 olması bekleniyor. Ekonometrik modellerimize göre, uzun vadede Norveç Faiz Oranının 2024’te %3,50, 2025’te ise %3,00 civarında seyretmesi öngörülüyor.

Norges Bank’ın faiz oranı kararı, küresel piyasalarda da yankı buldu. Norveç kronu, kararın ardından ABD doları ve Euro karşısında değer kazandı. Norveç hisse senedi endeksi ise karışık bir seyir izledi. Norges Bank’ın faiz oranı kararının ekonomik aktivite ve enflasyon üzerindeki etkileri önümüzdeki aylarda takip edilecek.

Başa dön tuşu