google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc NZX 50 Endeksi Düşüşte! Yatırımcılar Tedirgin: "Enflasyon ve Faiz Endişesi" - haberbil.net
Ekonomi

NZX 50 Endeksi Düşüşte! Yatırımcılar Tedirgin: “Enflasyon ve Faiz Endişesi”

NZX 50 endeksi, artan enflasyon ve faiz endişeleriyle düşüşte! Yatırımcılar tedirgin. En son haberler ve analizler için tıklayın!

Pazartesi günü öğle saatlerinde NZX 50 endeksi 72 puan veya %0,6 kayıpla 11.791’e geriledi ve üçüncü seansta düşüş eğilimini sürdürdü. Bu düşüş, tüketiciler, lojistik, kamu hizmetleri ve sağlık teknolojisindeki hisselerdeki düşüşlerin ortasında gerçekleşti. Yatırımcılar bu hafta, Yeni Zelanda’nın Ocak ayı gıda enflasyonu ve Aralık ayı ziyaretçi sayısı da dahil olmak üzere çeşitli yerel veriler öncesinde giderek daha temkinli davrandılar.

ANZ’deki analistler geçen hafta, RBNZ’nin artan maliyet baskısı nedeniyle bu Şubat ve Nisan aylarında nakit faiz oranlarını çeyrek puan artırarak %6,0’a getirmesini beklediklerini söylediler. Merkez bankasının bu yıl ilk kez politika toplantısını ay sonunda yapması planlanıyor.

Diğer önemli gelişmeler:

  • Winton Land %3,1 oranında değer kaybederken onu Hallenstein Glassons (-%2,6), Skycity Entertainment (-%2,4) ve Marsden Maritime Holdings (-%2,3) izledi.
  • ABD vadeli işlemleri, yatırımcıların önümüzdeki günlerde enflasyon raporlarını beklemesi ve son dönemdeki güçlü istihdam verilerinin ardından Fed’in faiz indirimlerinin zamanlamasına ilişkin bahislerin azalması nedeniyle ılımlı bir düşüş yaşadı.

Düşüşün Nedenleri:

  • Yatırımcılar, artan enflasyon ve faiz oranları konusunda endişeli.
  • Yeni Zelanda’dan gelecek yerel veriler yatırımcıları tedirgin ediyor.
  • ABD’de Fed’in faiz indirimlerinin zamanlamasına ilişkin belirsizlik var.

Sonuç:

NZX 50 endeksinin düşüşü, yatırımcıların artan enflasyon ve faiz oranları konusundaki endişelerini yansıtıyor. Yatırımcılar bu hafta Yeni Zelanda’dan gelecek yerel verileri ve ABD’de Fed’in faiz indirimlerine ilişkin gelişmeleri yakından takip edecek.

Başa dön tuşu