google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Okullarda Ücretsiz Yemek Talebi İktidarı Zor Durumda Bıraktı - haberbil.net
Gündem

Okullarda Ücretsiz Yemek Talebi İktidarı Zor Durumda Bıraktı

Dar gelirli ailelerin okullarda ücretsiz yemek talebi iktidar tarafından nasıl karşılandı? Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütçe yetersizliği nedeniyle askıya aldığı ücretsiz yemek uygulaması hakkında AK Parti grup başkan vekili Leyla Şahin Usta ne dedi? Tuzlu Çayır Kadınları Dayanışma Derneği’nin açtığı dava ne durumda? Bu soruların cevaplarını bu haberde bulabilirsiniz.

Türkiye’de dar gelirli ailelerin çocuklarının okullarda sağlıklı beslenmesi için yaptıkları ücretsiz yemek talebi iktidar tarafından duyulmadı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütçe yetersizliği nedeniyle askıya aldığı ücretsiz yemek uygulamasının yerine, AK Parti grup başkan vekili Leyla Şahin Usta’nın iddia ettiği gibi Sosyal Yardımlaşma Vakfı aracılığıyla yemek verildiği iddiası ise gerçeği yansıtmıyor.

Aileler Çocuklarının Beslenmesini İstiyor

Türkiye’de milyonlarca ailenin geçim sıkıntısı çektiği bir dönemde, çocuklarının okullarda sağlıklı beslenmesini isteyen dar gelirli aileler iktidara sesini duyurmaya çalıştı. Okullarda bir gün ücretsiz yemek istediklerini dile getiren aileler, iktidardan gelen cevabın ise komik olduğunu söylediler.

“İktidardan cevap gelirken öyle komik ki, bir de ücretsiz yemek zaten veriliyor diyorlar. Verilmiyor yani, onlar yemek verildiğini zannediyor. Çocuklara yeterli beslenme koyabiliyor muyuz? Tabii ki hayır. Bir parça ekmek koyuyoruz o kadar. Ne yapabiliriz ki? Ben kuruyemiş koymuyorum, alamıyorum.

Bir süt 8 lira, 10 lira. Ben 3 tane çocuk okutuyorum, 30-40 lira sadece süt. Yani yiyecek dışında bir kaşar, 250lira, 300 lira.” diyen bir anne, çocuklarının temel ihtiyacını karşılayamadığını belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Bütçe Yetersizliği

Milli Eğitim Bakanlığı ise okullarda beslenme yardımına ilişkin iktidar cephesinden son açıklama geldi. Milli Eğitim Bakanı’nın askıya aldığı ücretsiz yemekle ilgili AK Parti grup başkan vekili Leyla Şahin Usta, okullarda bir öğün beslenme yardımı yapıldığını söyledi.

“Okul müdürlerinin sosyal yardımlaşma vakıfları ile birlikte yaptıkları tespitlerle talepleri durumunda öğrencilerin yine ücretsiz olarak taşıma kapsamında olan öğrenciler gibi yemek yemeleri de sağlanmaktadır.” diyen Şahin Usta, bu konuyla ilgili ihalelerin tamamlandığını ve yemek hizmetinin başlatıldığını iddia etti.

Ancak Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütçe yetersizliği nedeniyle askıya aldığı ücretsiz yemek uygulaması, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim vaadiyle çelişiyor. Erdoğan, 2019 yılında yaptığı bir konuşmada, ücretsiz yemek verilen öğrenci sayısının 5 milyona çıkacağını söylemişti. Ancak ana sınıflarında verilen bir öğün ücretsiz yemek uygulaması bile kaldırıldı.

Tuzlu Çayır Kadınları Dayanışma Derneği’nin Açtığı Dava

Pek çok velinin okullarda bir öğün ücretsiz yemek verilsin talebini Tuzlu Çayır Kadınları Dayanışma Derneği yargıya da taşıdı. Anayasaya göre sağlıklı beslenmek her çocuğun hakkı diyerek Milli Eğitim Bakanlığı’na dava açtılar. Milli Eğitim Bakanlığı ise davanın reddini istedi.

“Buradaki insanların hepsi bakın diyor ki, bir tas çorba. Bak kimse demiyor köfte demiyor, yumurta demiyor, çorba diyor ya, çorba.” diyen dernek başkanı, ailelerin taleplerinin çok mütevazı olduğunu söyledi.

Okullarda ücretsiz yemek talebiyle açılan davanın sonucu merakla beklenirken, iktidarın bu konuda nasıl bir adım atacağı ise belirsizliğini koruyor.

Başa dön tuşu