Gündem

Öldürücü sıcaklıklar geliyor! Prof. Dr. Kurnaz El Nino sıcak hava dalgasının geleceği tarihi açıkladı

İklim değişiklikleri nedeniyle artan sıcaklıklara ek olarak bir de El Nino sıcak hava dalgasının geleceği açıklandı. Asıl sıcaklıkların ne zaman geleceğine dair tarih veren Prof. Dr. Levent Kurnaz, El Nino sıcaklıkların ne anlama geldiğini açıkladı.

Hafta başından bu yana artan sıcaklıklarla birlikte yurt genelinde bugün hava mevsim normallerinin neredeyse 10 derece üzerinde olacak. Meteorolojiden uyarılar peşi sıra geldi. 3 büyük şehir olmak üzere yurt genelinde dikkatli olmak gerekiyor. Tabii küresel ısınma ve iklim değişikliğinin bir sonucunu yaşıyoruz. Bu hava değişimlerinin açıklaması bu. Yalnız eklemek gerekir ki dünyada sıcak hava dalgasının etkisi altında. Pasifik okyanusundaki suların ısınmasıyla El Nino başlamıştı. Küresel ısınma bir de üzerine El Nino eklenince bir tarafta aşırı yağış ve seller meydana gelirken diğer taraftan aşırı sıcak hava ve yangınlar baş gösterdi.

Boğaziçi Üniversitesi’nden Profesör Doktor Levent Kurnaz El Nino ve Türkiye’deki aşırı sıcaklarla ilgili korkutan açıklamalarda bulundu. Öncelikli olarak El Nino’nun ne demek sorusuna cevap veren Kurnaz, ‘’Dünyanın yaklaşık olarak en az %75’i yani dörtte üçü sularla kaplı. Bu nedenle dünyadaki suların yani okyanusların sıcaklığı, geri kalan iklim açısından çok büyük önem taşıyor. Suların en büyüğü de Pasifik Okyanusu. Yani Pasifik okyanusunun suları dünyanın geri kalanının iklimini belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Pasifik okyanusunda da 3 tane değişik durum söz konusu. Bu durumların ilki, Pasifik okyanusunun sularının normalden serin olması ki buna Laninya deniliyor. Bir de normal sıcaklıkların üstünde olması durumu var ki buna da El Nino deniliyor. Bu bizim iklimimizi de belirleyen bir faktördür. İklim değişiklikleri öncelikle okyanus kıyısındaki yerlerde kendisini gösterir yani Pasifik Okyanusu’nun suları ısındığı zaman bundan ilk önce etkilenen Asya’nın Pasifik kıyısı, Avustralya ve Amerikalıların Pasifik kıyılarıdır. Daha sonra Atlantik okyanusu, Hint okyanusu olarak bu etki yayılır, ondan sonra bizim de içinde bulunduğumuz okyanuslardan uzak bölgelere bu sıcaklık etkileri nispeten birkaç ay gecikmeyle gelir.

Şimdi geçtiğimiz 3 senede bu Nisan ayına kadar Pasifik okyanusunun suları alışıldıktan epey daha serin, yani 3 senedir Laninya gözleniyor. Ancak Nisan ayında Laninya dönemi sona ererek normal döneme girildi. Haziran sonunda da normal dönemden El Nino dönemine girdi. Dolayısıyla dünyanın pek çok yerinde okyanusa özellikle kıyısı olan yerlerde bu El Nino’nunetkisi hızla görülmeye başlandı.’’ Dedi.

Peki bu El Nino’nun etkilerini Türkiye’de ne zaman görürüz? Etkileri başladı mı? Bu soruları da cevaplayan Prof. Dr. Kurnaz, asıl sıcaklıkların Ağustos ayı sonlarına doğru yaşayacağımızı söyledi. Konuya ilişkin Levent Kurnaz şöyle dedi;

’Bizler okyanuslardan biraz daha uzak olduğumuz için bizde görülmesi Ağustos ayının sonu Eylül ayı gibi olur.  Yani şu anda görmekte olduğumuz sıcak hava dalgaları esasında normal durumun bize gösterdikleridir. Yani şu anda küresel ısınmanın etkilerini görüyoruz. Bu daha El Nino etkileri değil. Şu anda okyanusa kıyısı olan ülkelerde El Nino etkisi söz konusu. Ama bizler şu anda sadece küresel ısınmanın etkisini görüyoruz ama dediğim gibi, Ağustos ayı sonlarından itibaren bu küresel ısınmaya ek olarak El Nino sıcak hava dalgasını da yaşayacağız.’’ Dedi.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu