google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Otomobil Fiyatlarında Düşüş: Filo Firmalarının Yeni Araç Sunumu ve Piyasa Hareketliliği - haberbil.net
Ekonomi

Otomobil Fiyatlarında Düşüş: Filo Firmalarının Yeni Araç Sunumu ve Piyasa Hareketliliği

Filo firmalarının piyasaya sunacağı yeni otomobillerle birlikte ikinci el araç fiyatlarında yaşanan düşüş ve piyasadaki güncel durum hakkında detaylı bilgi. Hangi araçların fiyatlarının düştüğü, piyasa hareketliliği ve otomobil firmalarının stratejileri.

Filo firmaları, önümüzdeki haftalarda piyasaya yeni otomobiller sürmeye hazırlanıyor. Bu durum, otomobil fiyatlarında belirgin bir etkiye sahip olabilir. Piyasaya sunulacak olan otomobiller arasında Renault Clio, Megan, Audi Q2 ve A3 gibi çeşitli modeller bulunuyor. Filo firmaları genellikle 100-150 araçlık paketler halinde otomobil kiralama hizmeti sunuyorlar ve bu da ikinci el otomobil piyasasında bir ucuzlama yaratıyor.

Otomobil Fiyatlarındaki Gerileme

Son dönemde otomobil fiyatlarında %3’lük bir düşüş yaşandı. Özellikle ikinci el piyasasında fiyatların düşmesi, filo firmalarının yeni araçları piyasaya sunmasıyla ilişkilendiriliyor. Otomobil firmaları, filo firmalarına sıfır otomobilleri indirimli olarak veriyor ve filo firmaları bu indirimden faydalanarak araçları ikinci el piyasasında daha düşük fiyatlarla satabiliyor.

Piyasa Koşulları ve Kredi Maliyetleri

Günümüzde otomobil fiyatlarının yüksek, kiraların ise ucuz olduğu bir dönemden geçiyoruz. Kredi maliyetlerinin artması, filo firmalarının zarar etmesine neden oluyor. Bu nedenle filo firmaları, kredi borçlarını kapatabilmek için sürekli olarak piyasaya yeni otomobil sunmak zorundalar. Geçmişte %10-15 oranında indirimlerin yaşandığı dönemler görülmüştü ve bu indirimlerin önümüzdeki haftalarda tekrar yaşanması bekleniyor.

İkinci El Otomobil Piyasasındaki Durum

Şu an ikinci el otomobil piyasasında bir balon oluşmuş durumda. 500.000 TL’nin altındaki otomobiller, insanların alım gücünün düşmesi nedeniyle daha çok tercih ediliyor. Bu kategorideki otomobiller, kredi çekmeden alınabildiği için daha fazla talep görüyor. Özellikle 2019 ile 2023 model arasındaki otomobillerde %3-5 oranında fiyat düşüşleri yaşanıyor. Bu durum, piyasanın genel olarak durgun olmasına rağmen belirli araçlarda fiyat indirimlerinin mümkün olduğunu gösteriyor.

Konuya ilişkin kendi sosyal medya hesasından açıklamalarda bulunan otomotiv sektörü uzmanlarından Hazı Ömer Kılınç şu değerlendirmelerde bulundu;

❗ İlk önce şuradan başlayalım: Filo firmaları piyasaya otomobil sürecek. Bize abone olup otomobil danışmanlığı alan arkadaşlara bu filo firmalarını size anlatacağım. 3 tane filo firmasından bahsedeceğim. Bu filo firmaları şu anda hemen hemen de hepsi 100-150 araçlık bir paket halinde piyasaya otomobil sürecekler.

Renault Clio’dan tutun Megan, Q2’den Audi A3’e kadar tüm otomobiller var. Filo firmalarının kiraya verdiği otomobiller kategorisinde şimdi bu otomobiller piyasaya sürüldüğünde otomobil fiyatları ikinci el piyasasında geri gelmek zorunda kalacak.

❗ Otomobil firmaları filo firmalarına sıfır otomobilleri indirimli veriyorlar. Filo firmaları da bu otomobilleri indirimli aldığı için ikinci el piyasasında çalıştırdıktan sonra indirimli satabiliyor. Şu anki geldiğimiz durum şu: otomobil fiyatları pahalı, kiralar ucuz ve kredi maliyetleri çok yüksek.

Filo firmaları daralmaya gitmesi gerektiği için araç kirada zarar ediyor. Bu nedenle filo firmaları kredileri kapatabilmek için piyasaya sürekli bu şekilde otomobil sunmak zorundalar. Daha önce de yaşadığımızda da biz bunu görmüştük. %10-15’e kadar indirimlerin olduğu bir dönem vardı. İnşallah önümüzdeki haftalarda bunları da görme şansımız olur.

❗ Otomobil fiyatlarının yukarıya çıkması taraftarı değilim. Otomobil fiyatları yukarıya doğru giderken ben demiştim bu fiyatlardan almayın arkadaşlar. 100-200 bin elden para vermeyin. Bazı arkadaşlar diyor ki otomobillerini satamıyor. Otomobil satmakla ilgili buradaki yaptığım yayınların hiçbir alakası yok. Hatta bazı araçları belirtiyorum. İşte bu senin akraban mı, yok bu senin tanıdığın mı? Yani bunları ben geçiyorum arkadaşlar. Ben size gerçek anlatmaya çalışıyorum.

❗ Otomobil firmaları şu anda kredi maliyetleri yüksek olduğu için kiralama firmaları zarar ediyor. Bu nedenle daralmaya gideceklerdir ve önümüzdeki hafta da birçok otomobilleri piyasaya sürecekler. Bu da piyasanın şu an %3 düşüşü %5-7’lere kadar düşmesini sağlayacaklardır. Filo firmaların aldığı ve sattığı otomobillerle ilgili. Şu anda fiyatlarda bir düşüş yok, hatta fiyatlar çok yüksek, bir balon var.

Anlatayım arkadaşlar: şimdi siz 500.000 TL’nin altındaki otomobillere geldiğinizde burada otomobiller insanların alım gücü düştüğü için bir İkincisi kredi çekmeden burada alınabileceği için ya da daha çok burada kredi çıkabiliyor otomobillere. Çünkü kasko değeri daha düşük olduğu için buradaki otomobillerin kredi fazla çekilebilen fiyatları hiç düşmüyor ve buradaki otomobillere alternatif otomobil de piyasaya gelmiyor. Burada kötü otomobiller ilanda kalıyor, iyi kaliteli olan otomobiller de hemen satılıyor. O yüzden de buradaki ilanların fiyatları düşmüyor.

❗ Bizim düşüyor dediğimiz otomobiller 2019 ile 2023 model arasındaki otomobiller. Herkes burnundan kıl aldırmıyor otomobillerin fiyatlarını düşürmüyor ama telefonu elinize aldığınızda %3-5’lik düşüşler yaşatmıyor mu, otomobillerini satmaya çalışmıyorlar mı? Önceden telefon açıyordun, Selamünaleyküm, Aleykümselam abi ben otomobil alacağım ama fiyatınız çok yüksek.

Adam size şöyle diyordu: neye göre yüksek? Yani sıfıra göre yüksek dediğiniz de git sıfır bayide var mı? Git al diyorlardı. Ama şu anki durum o değil. Herkes otomobil satmaya çalışıyor, herkes de otomobil satamadığı için elinden otomobilleri çıkarmaya çalıştıkları için şu anki durum pazarlık yaparak %3-5 otomobilleri daha indirimli alma şansınız var. Filo firmaları piyasaya araç sürdüğünde bu otomobillerin fiyatları satmak isteyen birincilerin fiyatları daha da çok düşmek zorunda kalacaktır. Filo firmaları bugün bu fiyattan otomobil piyasanın şartlarına göre sunacaklar fakat ilerleyen günlerde daha da ucuza otomobil sunmak zorunda kalacaklar diye tahmin ediyorum.

Bu madalyonun bir yüzü. Şimdi gelelim diğer yüzüne. Diyorsunuz ya 7 Temmuz’a kadar olan otomobillerin kampanyalı satılması gerekir, otomobiller satılmazsa işte ellerindeki stok fazlalığı olacak. Tamam arkadaşlar, biz bunu bu şekilde anladık ama güvenlik önlemleri alınmazsa 7 Temmuz’dan sonra işte bazı otomobiller satılmayacak.

Şimdi Dacia Duster örneğinden vereyim size: yurt dışında Dacia Duster güvenli görülmediği için Dacia çatısı altında satılamıyor oldu. Yani yurt dışındaki dataları Türkiye’ye geldiğinde biz Renault markası üzerinde görüyorduk. Şu anki Dacia Türkiye’ye Renault üzerinden geliyor.

Renault’a geçti acaba bu şekilde mi bir güvenlik yani çarpışma testlerinden ya da firmanın güvenliği ile ilgili mi bunu çok anlayamadım. Bununla ilgili de çok açıklamalı çok detaylı bir konu araştırıp bulamadık ama benim tahminlerime göre bir otomobilde güvenlik önlemleri dediğiniz işte çarpışma önleyici, şerit takip, uyku önleyici gibi birçok şeyler söz konusuysa Renault Taliant da Renault Clio’da hala camlar manuel, bu araçlara bunları yaparken yanında bunları da yaptığınızda aracın fiyatları aşırı yukarıya çıkacaktır.

Ben bunun olmayacağını tahmin ediyorum hatta aracın ÖTV diliminden düşmesi için araçlara radyo teyip gelmemişti. Bunların da bir yayınını yapmıştım ben size anlatmıştım. Bu benim tahminlerime göre böyle bir şey değil. Burada bence firmanın daha ön planda olması Çinli firmaların bu güvenlik önlemlerini karşılayamadığı için Çinli firmaların ucuz otomobil getirmesini kesmek için olabilir diye düşünüyorum. Bu benim nacizane fikrim, bu benim düşüncem. Ama dediğim gibi eğer kollar camlar otomatik olacaksa, araçlarda şerit takip olacaksa en baz paketinde de olacaksa bir Clio’nun fiyatı şu anda 1 milyon, 1.300, 1.400 olacaktır.

Megane’ların fiyatı 2 milyon olacaktır. Bu da bana göre mantıksız geliyor. Bunlar olursa da matrah düzenlemesi ya da ÖTV’lerde indirim olup otomobillerin fiyatları geriye çekilecektir diye tahmin ediyorum.

İlerleyen günlerde bununla ilgili daha detaylı yayınlar yapmaya çalışacağım ama şu anda bayilerde indirim var mı, kampanya var mı diye soracak olsanız şu anda bayilerde kampanyalar var. Araçlara zam gelmedi. Enflasyon oranı üzerinden daha önceki aylara yani 6 ay, 7 ay öncesine baktığımızda enflasyon oranında otomobillere her ay zam geliyor muydu? Geliyordu.

Kurda bir hareketlilik olmasa dahi otomobillere enflasyon oranı üzerinden zamlar yapılıyordu. Şu anda bu zamlar yapılmıyor neden? Otomobiller satılmıyor. Otomobiller satılmadığı için bu zamların da olması söz konusu değil. O yüzden de biz küçük yatırımcı dediğimiz yatırımcı her zaman kaybetmek zorunda diyoruz.

Biz seçimlerden önce gittik kuyumcunun önü olsun döviz bürolarının önü olsun hep küçük yatırımcının işte altın ya da döviz peşinde olduğunu gördük. Dedik ki bunların olmaması gerekir çünkü hükümet şu anda enflasyonla mücadele yapıyor arkadaşlar.

Bunların fiyatları yukarıya çıkmaz dedik. Şu anda önümüz yaz, herkes düğün sezonu altın yukarıya çıkacak diyor ama benim tahminlerime göre daha nereye koşacak bunu da ilerleyen günlerde göreceğiz. Şimdi gelelim bir diğer konuya: bakın otomobil ilanlarında nasıl ilanlar var. Bir takipçim bana şöyle yazmış abi, bir ilana mesaj attım işte bir gecede 202.000 TL fiyatını yukarıya çıktı. Acaba arabaya bir şey mi yaptırdın diye sorduğumda Kuveyt dinarı yukarıya çıktığı için ben de otomobilin fiyatını yukarıya çıkardım demiş. Yani o kadar komik bir duruma gelmişiz ki istediğimiz gibi otomobil fiyatlarını yazıyoruz. İstediğimiz gibi keyfe keder oynayabiliyoruz.

Burada siz bu ilanları bu şekilde yazdığınız süre içerisinde otomobil ilanları yukarıda gözüküyor. Fiyatlar yukarıda olduğu için de herkes yukarıya doğru bir eğilim göstermek zorunda kalıyor ama görünen o değil. Eskiden siz bir biniciyi aradığınızda ya da bir galericiyi aradığınızda ya bu otomobilin fiyatı yüksek dediğinizde adam size şöyle diyordu: neye göre yüksek abi sıfır otomobil piyasasına bakmıyor musunuz sıfır otomobiller daha ucuz dediğinizde git bayiden al, bayide otomobil var mı diyorlardı. Ama şu anki durumda Kuveyt dinarı yukarı çıktı ben otomobil fiyatını artırayım durumu değil.

Şu an sizin paranın değerli olduğu bir dönemde siz istediğiniz fiyatları yazsanız dahi piyasada daha ucuz otomobiller olabileceği için hem burada pazarlık payı olduğu için istenilen otomobil sizin istediğiniz fiyattan değil binicinin alacağı fiyattan otomobiller satılmış olacak. Bunu da anlatmış olalım.

Şimdi otomobiller satılıyor abi sen yanlış yönlendiriyorsun yatırımcı gibi düşünmüyor galerici esnafı mesleğini yapmak zorunda küçük yatırımcı Ben buradan işte Ne kazanırsam kardır diyor zaten sınırlı sayıda bir bütçesi var o bütçeyi değerlendirmeye çalışıyor burada da al yaparak zarar etmiş oluyor.

Bizim dediğimiz gibi biz daha önceleri dedik hükümet ekonomik tedbirler çerçevesinde doları yukarıya çıkarmayacak çünkü şu anda enflasyonla mücadele yapıyor. Enflasyonla mücadele yaptığı için de bunların Yukarıya çıkma şansı yok dedik. Bunların hepsi tutmuş oldu arkadaşlar. Yani biz Piyasayı biraz analiz edip biraz araştırarak size bu videoları yapıyoruz ama bizim dediklerimizin hepsi de doğru çıkacak anlamına gelmez.

Belki biz de bir yerden aldığımız bilgiyi eksik almış olabiliriz. Bunu da siz yorumlardan düzeltip tartışabiliriz. 500.000 TL’nin altındaki otomobiller satılıyor. Bunu alım gücümüzün düştüğüne bağlıyorum yine. Şu anda kredili olarak herkesin bir birikimiyle almaya çalıştığı otomobillerin bu kategoride olduğunu görüyorum. Bu kategorideki otomobillerin de zaten şu anda el ayağı düzgün dediklerimiz yine yüksek fiyattan satılıyor.

200-300.000 TL bandındaki otomobillere baktığımızda bunlar ağır hasarlı pert kayıtlı, çok değişeni boyası, kilometresi yüksek olan otomobiller. Bu otomobiller de ilanlarda sürekli duruyor ama daha düzgün kilometresi düşük, değişeni boyası olmayan otomobiller hemen satılıyor.

İşte bu satılan otomobiller de satılmıyor diyen arkadaşlara da işte bakın örnekleme yaptım. Şu anda piyasada normal şartlarda en düşük ilanlardan 10-20.000 TL altına siz aracınızı yazdığınızda o araçlarda zaten otomobil almak isteyen otomobil ihtiyacı olan arkadaşlar da onları almış oluyor. Piyasa bir şekilde hareketlilik olmasa bile ufak çaplı bir satış oluyor.

Otomobiller satılmıyor. Satılan otomobiller, bu da piyasanın hareketlenip fiyatların yukarıya çıkmasını sağlamıyor. 2019 model üzerindeki otomobiller şu anda görsel olarak fiyatları sarı sayfalarda düşmemiş gibi gözükse de pazarlık yaptığınızda %2-3 bir düşüş var. Yüksek rakamlı araçlarda %5’e kadar bu devam edebiliyor. Görünen bu fakat siz pazarlık yapmazsanız tabii ki yüksek fiyattan otomobil almış olursunuz.

Tercih şu anda çok arkadaşlar. Önceden otomobil bulamıyorduk şu anda tercih otomobil bulma şansımız çok fazla. Bu yüzden de pazarlık etmeden otomobil almayalım.

Başa dön tuşu