Ekonomi

Özel okulların 2023-2024 eğitim öğretim yılı ücretleri açıklandı: Yüzde 300’e varan oranda arttı

Milletvekili Dursun Müsavat Dervişoğlu, özel okulların yeni eğitim öğretim yılı ücretlerinin yüzde 300’e varan oranda arttığını belirterek, bunun eğitimde fırsat eşitliği ilkesine aykırı olduğunu söyledi.

İzmir Milletvekili Dursun Müsavat Dervişoğlu, özel okulların 2023 ve 2024 eğitim öğretim yılı ücretlerinin yüzde 300’e varan oranda arttığını belirterek, bunun eğitimde fırsat eşitliğini yok ettiğini söyledi. Dervişoğlu, Millî Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurumunu bu duruma müdahale etmeye çağırdı.

Özel okulların yeni eğitim öğretim yılı ücretleri açıklandı. Millî Eğitim Bakanlığı, özel okul ücretlerine yapılacak zam oranını yüzde 65 olarak belirledi. Ancak bu oran yalnızca ara sınıflarda geçerli olacak. Yeni kayıtlarda ise özel okullar çok daha yüksek ücretlerle öğrenci kabul ediyor. Anaokulundan üniversiteye kadar tüm kademelerde özel okul ücretleri senelik 500 bin liraya kadar çıkabiliyor. Taksitle ödeme yapmak isteyenler ise 700 bin liraya kadar bir rakamla karşılaşıyor.

Bu duruma tepki gösteren İzmir Milletvekili Dursun Müsavat Dervişoğlu, özel okul ücretlerindeki fahiş artışın eğitimde fırsat eşitliğini yok ettiğini ifade etti. Dervişoğlu, “Durdurulamayan enflasyon ve sürekli artan döviz kuru yalnızca yoksulluğun ve sefaletin değil, aynı zamanda eğitimde fırsat eşitsizliğinin de temelini oluşturmaktadır. Devlet okullarındaki eğitim kalitesinin düşüşüyle birlikte özel okul ücretlerinin fahiş bir noktaya yükselmesi tıpkı aristokrasilerde olduğu gibi nitelikli eğitime ancak belirli bir zümre tarafından ulaşılabilmesine sebep olmaktadır. Bu, cumhuriyetimizin kuruluş ilkelerinden olan eğitimde fırsat eşitliğine doğrudan aykırıdır.” dedi.

Dervişoğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş umdelerinden olan “İmtiyazsız, sınıfsız, kaynaşmış bir kitleyiz.”den imtiyazlı, sınıflı bir sisteme geçişi asla ve kata kabul etmediklerini vurgulayarak, Hükûmeti tedbir almaya davet etti. Dervişoğlu, “Toplumun her kesimine sirayet eden gelir adaletsizliğinin evlatlarımızın nitelikli eğitim alma hakkını yerle yeksan etmesine müsaade edemeyiz. Millî Eğitim Bakanlığını ve Yükseköğretim Kurumunu özel okul ücretlerindeki bu fahiş fiyat artışına derhâl engel olmaya davet ediyoruz.” diye konuştu.

İlgili Makaleler