Gündem

Özgür Özel istifa ediyor mu? Anadolu turu planları ne anlama geliyor?

CHP Grup Başkanı Özgür Özel’in istifası ve Anadolu turu planları, parti içindeki değişim ve Ekrem İmamoğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığı iddialarını gündeme getirdi.

CHP Grup Başkanı Özgür Özel’in bu ay içinde grup başkanlığı görevinden istifa edeceği iddia edildi. İstifa etmesinin ardından Özel’in, kurultay çalışmaları kapsamında Anadolu turuna çıkarak parti örgütüyle bir araya gelmeyi planladığı öne sürüldü. Özel’in Anadolu turunu seçim bölgesi Manisa’dan başlatacağı da kulislerde konuşuluyor.

Özel’in istifası İmamoğlu’nu nasıl etkileyecek?

Özel’in istifası, parti içindeki değişim ve Ekrem İmamoğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığı iddialarını gündeme getirdi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu’nun hedefini “İBB seçimleri” olarak belirlemesinin ardından “önümüzdeki 10-15 gün içinde İBB Başkanlığı adaylığını” açıklayacağı ve bu kapsamda değişimcilerin “İmamoğlu’nun desteğiyle grup başkanı Özgür Özel’i kurultayda aday gösterecekleri” kulislerde konuşuluyordu. Bu iddialar gündemdeki yerini korurken Özel’in “bu ay içinde grup başkanlığı görevinden istifa edeceği” öne sürüldü.

Öte yandan Özel ve değişimcilerin bu planla, “İmamoğlu’nu 2028 Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde ‘CHP’nin cumhurbaşkanı adayı’ göstermeyi hedeflediği” de ileri sürüldü. Bu durumda, Özel’in istifası ve Anadolu turu planları, İmamoğlu’nun cumhurbaşkanlığı yolunu açmak için bir hamle olarak yorumlanabilir.

Parti örgütü ne diyor?

Özel’in istifası ve Anadolu turu planları, parti örgütünde de farklı tepkilere neden oldu. Bazı parti yöneticileri ve milletvekilleri, Özel’in istifasının partiye zarar vereceğini ve kurultayın gereksiz olduğunu savundu. Bu kesim, Özel’in grup başkanlığı görevine devam etmesini ve İmamoğlu’nun da belediye başkanlığına odaklanmasını istedi.

Diğer yandan, bazı parti yöneticileri ve milletvekilleri ise Özel’in istifasını ve Anadolu turu planlarını destekledi. Bu kesim, Özel’in parti örgütünün nabzını tutacağını ve değişimin kaçınılmaz olduğunu belirtti. Bu kesim, Özel’in kurultayda aday olmasını ve İmamoğlu’nun da cumhurbaşkanlığına hazırlanmasını bekledi.

Özgür Özel’in istifası ve Anadolu turu planları, CHP’de yeni bir dönemin başlangıcı olabilir mi? Bu sorunun cevabı, Özel’in ve İmamoğlu’nun atacağı adımlara bağlı. CHP’de değişim rüzgarları esmeye devam ediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu