google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Pamuk Çiftçisi İsyan Etti: Prim 5 TL Olmalı, Mazotta KDV, ÖTV Kalkmalı! - haberbil.net
Ekonomi

Pamuk Çiftçisi İsyan Etti: Prim 5 TL Olmalı, Mazotta KDV, ÖTV Kalkmalı!

Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, pamuk çiftçisinin zor durumunu anlattı ve hükümetten acil destek istedi. Bülbül, primin 5 TL olması gerektiğini ve mazotta KDV, ÖTV’nin kaldırılmasını talep etti.

Aydın’da pamuk üretimi yapan çiftçiler, girdi maliyetlerinin artması nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyor. Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, çiftçilerin sesini Meclis’e taşıdı ve hükümetten acil destek istedi.

Bülbül, yaptığı basın açıklamasında, Türkiye’de olduğu gibi Aydın’da da çiftçilerin zor durumda olduğunu belirtti. Akaryakıt, mazot, gübre, zirai ilaç, tohum ve traktör ekipmanlarının fiyatlarının katlandığını söyleyen Bülbül, geçen yıl günlük yevmiye 190 TL iken şu anda 385 TL olduğunu ifade etti.

Bülbül, pamuk çiftçisinin sezona bu şekilde girerse batacağını vurgulayarak, “Prim geçen yıl 1,60 kuruşken bu yıl en az 5 TL olmalıdır. Sürdürülebilir tarım ve üretim için desteklemeler mutlaka güncellenmelidir. Dönüm başına gübre ve akaryakıt desteklemeleri yetersizdir. 1 kilo pamuğun maliyeti 19-20 TL olup maliyet yüzde 30 artıyla 26-27 TL olursa çiftçi az da olsa nefes alacaktır.” dedi.

Bülbül, mazotta KDV ve ÖTV’nin kaldırılmasını talep ederek, “Mazot çiftçinin kanıdır. Mazotta KDV, ÖTV kaldırılmalıdır, çiftçi desteklenmelidir. Tarım Kanunu madde 21 gereği gayrisafi millî hasılanın yüzde 1’inden az olmamak üzere çiftçilerimize gerekli destekleme primi verilmelidir.” diye konuştu.

Bülbül, pamuk üretiminin Aydın’ın en önemli gelir kaynağı olduğunu hatırlatarak, “Pamuk üretimi düşerse Aydın ekonomisi de zarar görür. Pamuk üreticisi mağdur edilmemeli, hak ettiği değeri görmelidir. Hükümeti göreve davet ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu