Ekonomi

Petrol fiyatları 80 doları aştı: Talep sinyalleri ve OPEC+ kısıtlamaları fiyatları yükseltiyor

Petrol fiyatları Perşembe günü varil başına 80 doları aştı. Piyasalar, talep sinyallerinin güçlü olmaya devam etmesi, OPEC+ üyelerinde üretimin hâlâ yapay olarak kısıtlanması ve ABD üretiminin ivme kazanamaması nedeniyle yılın ikinci yarısında petrol arzının daralacağından endişe ediyor.

Petrol piyasaları, Çarşamba günü yaşanan küçük bir düşüşün ardından Perşembe günü yeniden yükselişe geçti ve WTI varil başına 80 doları aştı. Bu, Nisan ayından bu yana görülen en yüksek seviye. Piyasalar, federal faiz artışı beklentilerine rağmen, talep sinyallerinin güçlü olmaya devam etmesi, OPEC+ üyelerinde üretimin hâlâ yapay olarak kısıtlanması ve ABD üretiminin ivme kazanamaması nedeniyle yılın ikinci yarısında petrol arzının daralacağından endişe ediyor.

WTI, Perşembe sabahı 11:52 ET’de varil başına 1,22 ‘dan işlem görüyordu. Fiyatlar Nisan ortasından beri bu kadar yüksek olmamıştı. Brent de benzer bir şekilde varil başına 82,50 $’a yükseldi.

Analistler uzun süredir spekülatörleri, petrol piyasalarının zaten bir federal oran artışını fiyatladığı konusunda uyarmıştı – bu, tipik olarak ekonomik yavaşlama ve petrol talebinin azalması beklentileri üzerine ham petrol fiyatlarını düşüren bir hareket. Ancak, federal faiz artışı birdenbire ortaya çıkmadığı ve düşük benzin stokları ve sıkı temeller görünümü ile birleştiği için, petrol fiyatları yılın ritmine ayak uydurmayı reddetti.

AAA verilerine göre, perakende benzin fiyatları da Perşembe günü yükseldi ve ABD’deki mevcut gazın pompasında ortalama 3,714 dolar oldu – günlük yaklaşık 3 sentlik bir artış ve bir önceki hafta ile bir ay önceki ortalamaların üzerinde. Energy Information Administration (EIA) verilerine göre, ABD’deki benzin stokları yılın bu zamanı için beş yıllık ortalamanın %7 altında.

EIA’nın 21 Temmuz’da sona eren hafta için 600.000 varillik stoktan küçük bir düşüş kaydetmesinin ardından petrol fiyatları dün hafifçe düştü. Benzin stokları ve distilatlar da düştü.

Ancak nihayetinde petrol piyasaları, talep sinyallerinin güçlü olmaya devam etmesi, OPEC+ üyelerinde üretimin hâlâ yapay olarak kısıtlanması ve ABD üretiminin ivme kazanamaması nedeniyle yılın bu yarısında önemli bir daralma olacağından endişe ediyor.

OPEC+, Temmuz ayında üretimi günde 400.000 varil artırma kararı almıştı. Ancak bu miktar, küresel talebin toparlanmasını karşılamak için yeterli görünmüyor. Ayrıca bazı OPEC+ üyeleri, kotalarını tam olarak yerine getiremiyor veya istikrarlı bir şekilde koruyamıyor.

ABD’de ise üretim, pandemi öncesi seviyelerine geri dönmedi. EIA verilerine göre, ABD ham petrol üretimi Temmuz ayında günde ortalama 11,4 milyon varil oldu. Bu, Şubat 2020’de kaydedilen günde 12,8 milyon varilden yaklaşık %11 daha az.

Petrol piyasalarının arz-talep dengesini nasıl yöneteceği önümüzdeki aylarda belirleyici olacak. Petrol fiyatları, talep sinyalleri güçlü kalmaya devam ederse ve OPEC+ üretimi artırmakta yavaş kalırsa, daha da yükselebilir. Ancak, yeni koronavirüs varyantları, ekonomik toparlanmayı tehdit ederse veya OPEC+ üretim kısıtlamalarını gevşetmeye karar verirse, fiyatlar düşebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu