Ekonomi

Petrol Fiyatları 95 Dolar Direncini Aşamıyor

Bu makale, petrol fiyatlarının 95 dolar direncini aşamadığı ve Suudi Arabistan’ın üretim kesintilerinin geleceği ile ilgili endişeleri içeriyor. Ayrıca Cushing hisseleri, İngiltere’nin Rosebank projesi, Saudi Aramco’nun Çin portföyü, SAF fiyatları, Arjantin’in tercihli döviz kurları, Irak-Kuveyt deniz sınırı anlaşması, Çin’in petrol ürünleri ihracat kotası ve Kerkük-Ceyhan boru hattının yeniden başlatılması gibi diğer önemli petrol haberlerine de yer veriyor.

Petrol fiyatları, pek çok yükseliş katalizörüne rağmen 95 doların üzerine her çıkışında dirençle karşılaşıyor. Tüccarlar, Suudi Arabistan’ın üretim kesintilerini beklenenden daha erken kaldırabileceğinden endişe ediyor. OPEC+’nın önümüzdeki hafta yapacağı toplantıyla birlikte odak noktası artık Suudi Arabistan’a ve üretim kesintilerinin geleceğine dönecek.

Cushing Hisseleri Kıtlık Korkusunu Artırıyor

ABD’nin önemli depolama merkezi Cushing, Oklahoma’daki ham stoklar 22,0 milyon varil ile Temmuz 2022’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Operatörler, tank depolamasında 20 milyon varilden az olması durumunda petrolün çıkarılmasının zorlaşması nedeniyle operasyonel risklerden korkuyor. Bu durum, ABD’nin petrol arzında bir kıtlık yaşanabileceği endişesini artırıyor.

İngiltere Son Yıllardaki En Büyük Petrol Sahasını Onayladı

İngiliz hükümeti, çevrecilerin şiddetli muhalefetine rağmen, Birleşik Krallık Kuzey Denizi’ndeki son yılların en büyük projesi olan Equinor’un Rosebank petrol sahasına yeşil ışık yaktı. Bu proje, nispeten yetersiz 300 MM varil rezervine rağmen, İngiltere’nin petrol üretimini artırmak için önemli bir adım olarak görülüyor.

Saudi Aramco Çin Portföyünü Artırıyor

Suudi Arabistan’ın ulusal petrol şirketi Saudi Aramco, Lianyungang’da günlük 320.000 varillik bir tesis işleten petrokimya odaklı rafinerinin %10 hissesini satın almak üzere Çin’in Jiangsu Eastern Shenghong şirketi ile bir ön anlaşma imzaladı. Bu anlaşma, Saudi Aramco’nun Çin pazarındaki varlığını güçlendirmek için attığı son adım olarak değerlendiriliyor.

IATA, Havacılıkta Yüksek SAF Fiyatları Konusunda Uyardı

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği başkanı Willie Walsh, sürdürülebilir havacılık yakıtının (SAF) büyük ölçekli üretim getirildikten sonra bile gazyağından daha pahalı kalacağını ve bunun da hava yolculuğu için yukarı doğru fiyatlandırma baskıları yaratacağını söyledi. Walsh, havacılık sektörünün karbon emisyonlarını azaltmak için SAF kullanımını teşvik etmek istediğini ancak bunun maliyetinin de göz önünde bulundurulması gerektiğini belirtti.

Arjantin Petrol Sondajçılarına Tercihli Döviz Kurları Sunuyor

Arjantin’in görevdeki hükümeti, petrol üreticilerinin önümüzdeki iki ay boyunca tercihli döviz kurundan yararlanmasına izin verecek. Bu oran, 22 Ekim’de yapılacak başkanlık oylaması öncesinde resmi USD başına 350 ARS oranının iki katı değerinde. Bu hamle, Arjantin’in petrol sektörünü canlandırmak ve yerel para biriminin değer kaybını telafi etmek için yapıldığı belirtiliyor.

Irak, Kuveyt’le Deniz Sınırı Anlaşmasını Gözetliyor

Irak başbakanı Şii el-Sudani, ülkenin Kuveyt ile deniz sınırı belirleme anlaşmazlığının üstesinden gelmeye hazır olduğunun sinyalini verdi. Bu anlaşmazlık, BM’nin 1993’te sadece kara sınırını kapsayan sınır anlaşmasının mirası olan ve iki ülke arasında petrol kaynaklarının paylaşımını etkileyen bir sorun olarak kalmıştı.

Çin Bir Sonraki Kota İçin Umutlara Soğuk Su Döküyor

Çin raporlarına göre, ülkenin ekonomik planlayıcısı NDRC bu yıl daha fazla petrol ürünü ihracat kotası yayınlamayı düşünmüyor. Bu da Çin’in dizel ve jet ihracatını ilerletmek için 4-5 milyon tonluk ilave bir dördüncü çeyrek tahsisi umutlarını boşa çıkarıyor. Çin, bu yıl petrol ürünleri ihracat kotasını 2022’ye göre %10 artırarak 57,6 milyon tona çıkarmıştı.

Irak’ın Boru Hattının Yeniden Başlatılması İçin Acele Etme Planı Yok

Hem Ankara hem de Bağdat, Kürt üretimini Doğu Akdeniz’e taşıyan Kerkük-Ceyhan petrol boru hattının zamanında yeniden başlatılması yönündeki umutlarını dile getirirken, Türkiye’nin 1,4 milyar dolarlık tazminatına ilişkin görüşmelerde çok az ilerleme kaydedildi. Bu boru hattı, 2014 yılında IŞİD’in saldırısı nedeniyle durdurulmuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu