google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Petrol fiyatları faiz artışı endişeleriyle düştü - haberbil.net
Ekonomi

Petrol fiyatları faiz artışı endişeleriyle düştü

Petrol fiyatları, ABD ve Avrupa’da faiz artışı endişeleriyle düştü. Ancak, analistler petrol piyasalarının sıkılaşacağına ve fiyatları destekleyecek faktörlerin olduğuna inanıyor.

Pazartesi sabahı erken saatlerde petrol fiyatları, hem ABD’de hem de Avrupa’da daha fazla faiz artırımına gidileceğine ilişkin endişelerin etkisiyle geriledi. Brent ham petrolü %0,68 düşüşle 80,52 ‘dan işlem gördü.

Faiz oranı artışları, küresel ekonomik büyümeyi yavaşlatabileceği ve petrol talebini azaltabileceği için fiyatlar üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturuyor. Ancak, pek çok analist petrol piyasalarının sıkılaşacağına ve arz kısıtlılığı ile güçlü talebin fiyatları destekleyeceğine inanıyor.

Bu hafta yapılacak olan merkez bankası güncellemeleri öncesinde tüccarlar daha fazla oran artışı olasılığını hesaplıyor. ABD Merkez Bankası (Fed), Salı ve Çarşamba günleri yapılacak olan toplantısında faiz oranlarını 25 baz puan artırması bekleniyor. Avrupa Merkez Bankası (ECB) ise Perşembe günü yapılacak olan toplantısında tahvil alım programını sonlandıracağını duyurması bekleniyor.

National Australian Bank’tan analistler Reuters’e yaptıkları açıklamada, “Bu hafta bir başka Fed faiz artırımı kısa vadeli fiyat oynaklığına neden olabilirken, OPEC’in arz kesintilerine ilişkin sıkılaşan piyasa koşullarının ve Çin’de fiyatları 23. Çeyreğe kadar daha fazla teşvik etmeye yönelik piyasa spekülasyonunun artmasını bekliyoruz” dediler.

ING emtia stratejisi başkanı Warren Patterson da Bloomberg’e verdiği demeçte , “Fed faiz artırımına ilişkin beklentiler piyasa üzerinde bir miktar baskı oluşturuyor olabilir, ancak bu artışın büyük ölçüde fiyatlanması gerekiyor” dedi . “Nihayetinde, sıkılaşan temeller göz önüne alındığında petrol fiyatlarının yukarı yönlü hareket edeceğine inanıyoruz. Ancak, kısa vadede 200 günlük hareketli ortalama şeklinde güçlü bir teknik direnç var.”

Yükseliş tarafında, Reuters birçok tüccarın Çin hükümetinin ülkenin büyüme oranını hızlandırmak için teşvik önlemleri getirmesini dört gözle beklediğini bildirdi . Bu, durgunluk korkularının etkisine karşı Çin’de zaten güçlü olan petrol talebini artıracaktır.

Başa dön tuşu