google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Petrol fiyatları yükselirken petrol piyasalarını yakından izleyen üç rafinaj şirketi - haberbil.net
Ekonomi

Petrol fiyatları yükselirken petrol piyasalarını yakından izleyen üç rafinaj şirketi

Petrol fiyatları yükselirken, petrol rafinerilerinin gelirleri ve karları da artıyor. İşte petrol piyasalarını yakından izleyen üç rafinaj şirketi.

Petrol fiyatları, ikinci çeyreğin büyük bir bölümünde menzile bağlı kaldıktan sonra önemli bir yükseliş kaydetti ve analistler, petrol piyasalarının nihayet temellerin önemli ölçüde sıkılaştığı gerçeğinin farkına vardığını söylüyor. Aylarca fazlada kaldıktan sonra birçok uzman, talebin arzı aşmaya başlayacağını ve böylece petrol fiyatlarını ve petrol rafinerilerinin marjlarını iyileştireceğini tahmin etti. Örneğin, StanChart’ın talep modeli, Ağustos ayında günde 2,81 milyon varil arz açığı öngörüyor; Eylül’de 2,43 mb/d ve Kasım ve Aralık’ta 2 mb/d’den fazla. Analistler ayrıca, küresel stokların 2023 sonuna kadar 310 mb ve 2024’ün ilk çeyreğinde 94 mb daha düşerek petrol fiyatlarını yükselteceğini öngördüler.

Bu durumda, petrol rafinerileri sektörü, petrol piyasalarını yakından izleyen bir sektör olarak öne çıkıyor. Rafineriler, ham petrolü işleyerek benzin, dizel, jet yakıtı gibi ürünler elde ederler. Rafineri marjları ise bu ürünlerin fiyatları ile ham petrol fiyatları arasındaki farktan oluşur. Dolayısıyla, ham petrol fiyatları yükseldikçe, rafineriler de daha yüksek gelir ve kar elde edebilirler.

ABD Petrol Rafinerileri Yüksek Marjlar Koruyor

ABD petrol rafineri marjları 2022’nin ortasından bu yana yarıya inmiş olsa da, tarihsel olarak yüksek seviyelerde kalıyor ve yüksek işletme oranları ve düşük yakıt stokları sayesinde 2023 yazına kadar yüksek kalması muhtemel. İki varil benzin ve bir varil distilat fuel oil üretmek için üç varil ham petrolü rafine etmeye yönelik brüt marjlar, Haziran 2022’nin başındaki 60$’lık rekor seviyeden varil başına 33$’a geriledi. Yine de, marjlar tüm işlem günleri için yüzde 95’te. 2001’den bu yana, rafineri karlılığını desteklemekte ve yüksek düzeyde kapasite kullanımını teşvik etmektedir.

Rafineri şirketlerinin gelirleri ve karları, geçen yılın tarihi zirvelerinden geriledi, ancak sağlıklı seviyelerde kaldı. İşte göz kulak olmanız gereken üç rafinaj stoğu.

Maraton Petrol Şirketi

Marathon Petroleum Corporation (NYSE:MPC), entegre bir aşağı akım enerji şirketi ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük petrol rafinerisi operatörüdür. Şirketin son kazançları genel ekonomik sıkıntıya rağmen güçlü rafineri talebini ortaya çıkardı. Marathon’un 36,82 milyar , GAAP EPS’si ise 0,74 ‘ı geçti. Net gelir bir yıl öncesine göre 5,87 milyar dolardan 2,23 milyar dolara veya 5,32 dolara veya hisse başına 10,95 dolara düşerken, düzeltilmiş FAVÖK bir yıl önceki 9,06 milyar dolardan yarı yarıya 4,53 milyar dolara düşürüldü. Rafineri ve Pazarlama segmentine göre düzeltilmiş FAVÖK önceki yılın çeyreğine göre 27,79 /varil’e düşerken, segment marjı geçen yılın aynı çeyreğindeki 37,54 /varil oldu. Ham kapasite kullanımı, toplam iş hacmiyle birlikte %93’e ulaştı 2,9 milyon varil/gün.

Marathon Oil, hissedarlara bol miktarda nakit iade etmeye devam ediyor: Şirket, ikinci çeyrekte 3,1 milyar dolarlık hisse geri alımı ve 316 milyon dolarlık temettü yoluyla ~3,4 milyar dolarlık sermaye geri getirdiğini açıkladı. Şirketin yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmesi, Marathon Oil’e dalgalı petrol fiyatlarına ve rafineri marjlarına karşı daha iyi koruma sağlıyor.

PBF Enerji A.Ş.

PBF Energy Inc. (NYSE:PBF), petrol ürünlerinin rafine edilmesi ve tedarik edilmesiyle uğraşmaktadır. PBF , 2008’de kurulmuş olan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en genç petrol rafinerilerinden biridir. Şirket, 9.16 milyar ‘ı aşarken, 2. Çeyrek GAAP Olmayan gelirle üç aylık kazanç raporunu Perşembe günü yayınladı. 2,29 ‘ı geçti. Sektör trendiyle uyumlu olarak, 2. Çeyrek net geliri, bir önceki yılın çeyreğindeki 1.2 Milyar Dolar veya 9.65 Dolar/hisseden 1.02 Milyar Dolar veya 7.88 Dolar/hisseye düştü. üretim bir yıl önce 958.800 varil/gün’den 945.700 varil/gün’e hafif bir düşüş gösterdi. Rafineri üretimi bir yıl önceki 958

PBF Energy’nin rafineri marjları da iyileşme gösterdi: Brüt rafineri marjı ikinci çeyrekte varil başına %12 artarak varil başına yaklaşık 15$ oldu. Şirket ayrıca ikinci çeyrekte %96 kapasite kullanım oranına sahipti ve yaklaşık 1 milyon varil ham petrol stokunu azalttı. PBF Energy’nin yenilenebilir dizel üretim kapasitesini artırması ve karbon ayak izini azaltması da şirketin geleceği için olumlu bir adım olarak görülüyor.

Valero Enerji Şirketi

Valero Energy Corporation (NYSE:VLO), bağımsız bir petrol rafinerisi ve etanol üreticisidir. Şirketin ikinci çeyrek kazanç raporu da beklentilerin üzerindeydi:

Başa dön tuşu