Ekonomi

Petrol fiyatlarındaki yükseliş merkez bankalarını faiz artırımlarına devam etmeye zorlayabilir

Petrol fiyatlarındaki yükseliş, enflasyon korkularını yeniden tetikleyebilir. Talep rekor seviyeye ulaşırken, arz OPEC+ ve Suudi Arabistan’ın kesintileri sayesinde daralıyor. Bu durum merkez bankalarını faiz artırımlarına devam etmeye zorlayabilir.

Petrol fiyatları son haftalarda hızla yükseldi ve varil başına 87 doların üzerine çıktı. Bu durum, merkez bankalarının geçen yıl artan tüketici fiyatlarını dizginleme çabalarının bir kısmını geri alarak enflasyon korkularını yeniden tetikleyebilir.

Talep rekor seviyeye ulaştı

Petrol piyasasının temel tablosu, bir ay öncesine göre çok daha olumlu görünüyor, çünkü talep, yavaşlayan ekonomilere ilişkin endişelere rağmen dirençli olmaya devam ederken, arz OPEC+ ve Suudi Arabistan’ın kesintileri sayesinde daralıyor.

Talep, ikinci çeyreğin başlarında birçok kişinin beklediğinden daha güçlü görünüyor. Goldman Sachs’ın küresel emtia araştırma başkanı Jeffrey Currie CNBC’ye verdiği demeçte, Çin dışındaki petrol talebi çoğu kişinin korktuğundan “çok daha iyi” durumda. Goldman Sachs analistleri yakın tarihli bir notta, küresel petrol talebinin Temmuz ayında günlük 102,8 milyon varil ile rekor seviyeye ulaştığını yazdı. Wall Street bankası, güçlü talebin, 2023’ün ikinci yarısında günlük 1,8 milyon varil ve 2024’te günde 600.000 varil gibi beklenenden daha geniş bir piyasa açığına yol açmasını bekliyor.

Goldman Sachs’ın da aralarında bulunduğu analistlere ve ExxonMobil’in CEO’su Darren Woods’un da aralarında bulunduğu petrol yöneticilerine göre, talep sadece esnek değil, aynı zamanda önümüzdeki aylarda rekor bir yüksekliğe doğru ilerliyor. Exxon’un üst düzey yöneticisi geçen ayın sonunda CNBC’ye verdiği demeçte, dünyanın bu yıl rekor düzeyde petrol talebi göreceğini söyledi.

Arz daralırken fiyatlar yükseliyor

Arz tarafında, bankalar ve analistler, OPEC+ üretimi ve ihracat kesintileri sayesinde arz daralırken, durgunluk korkularına ve ezici Çin ekonomik performansına rağmen talebin güçlü olması nedeniyle bu çeyrekte büyük açıklar bekliyor.

Suudi Arabistan, tek taraflı günde 1 milyon varil (bpd) kesintisini Eylül ayına kadar uzattı ve Rusya, Ağustos ayında yaptığı 500.000 varillik düşüşün ardından Eylül ayında ihracatta günde 300.000 varillik bir kesinti daha sözü verdi.

Piyasa spekülatörleri, Suudilerin bir aylık kesintiyi üç aylık kesintiye uzatmasının ve üretim kesintisinin daha da uzatılabileceğinin, hatta derinleştirilip uzatılabileceğinin sinyalini vermesinin ardından petrol vadelilerindeki açıkları kapatmak için acele etti.

Saxo Bank Emtia Stratejisi Başkanı Ole Hansen, “+%17’lik bir ralliye cevaben son zamanlarda agresif fon alımlarının büyük bir kısmının, yeni uzun pozisyonlar yerine kısa vadeli alımlardan kaynaklanması gerçeği, piyasanın bu yükselişe tam olarak inanmadığını gösteriyor” dedi.

Enflasyon korkuları yeniden alevleniyor

Ancak daha yüksek benzin ve genel enerji fiyatlarına yol açan daha yüksek petrol fiyatları, ana endeks gıda ve enerji fiyatlarını içermese bile çekirdek enflasyona yeniden sızmaya başlayabilir. Daha yüksek enerji fiyatları enflasyon çekirdeğini yeniden etkilerse, ‘yumuşak iniş’ umutları solmaya başlayabilir ve faiz artırım döngülerinin sona ereceğine dair mevcut beklentilerin çoğunun aksine, Fed ve diğer merkez bankalarını faiz artırımlarına devam etmeye sevk edebilir.

JPMorgan analistleri yakın zamanda Bloomberg tarafından taşınan bir notta, “Ekonomistlerimiz, büyüme ve enflasyondaki olumlu sürprizlerin yumuşak iniş umutlarını körüklediğini ve emtiaları yeterince sevilmeyen bir varlık sınıfı olarak görmeye devam ettiğimizi belirtiyor” dedi.

Goldman Sachs analistleri ise Temmuz sonunda bir notta yazdıkları gibi, “Piyasa büyüme karamsarlığını terk etti”.

Kötüleşen bir ekonomik ortamda, petrol talebi artışı ve tüketici güveni ve tüketimi daha düşük olacak ve petrol fiyatları aşağı çekilecektir. Ancak şimdilik, petrol piyasası katılımcıları karamsarlık hissinden kurtulmuş görünüyor. Bu durum, enflasyonu kontrol altına almak için merkez bankalarının elini zorlayabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu