google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Piri Reis Haritasında Antartika Var mı? - haberbil.net
Genel

Piri Reis Haritasında Antartika Var mı?

Piri Reis haritasında Antartika kıtasının olup olmadığı yüz yıldır tartışma konusu. Bu makalede, Piri Reis’in haritasını ve kendi açıklamalarını inceleyerek bu sorunun cevabını arayacağız.

Piri Reis haritası, tarihin en sıra dışı dünya haritalarından biridir ve günümüze ulaşan parçası yüz yıldır tartışma konusu olmuştur. Haritada en çok tartışılan konu ise Antartika’nın 1840 yılında keşfinden daha önce haritada yer almasıdır. Peki ama Piri Reis Antartika’yı harita üzerinde gerçekten de çizmiş miydi?

Haritada Neresi Antartika Olabilir?

Öncelikle Piri Reis’in haritası üzerinde Antartika kıtası olduğu varsayılan yerin neresi olduğuna bakalım. Görüldüğü gibi Güney Amerikanın en uç kısmına karadan bağlantılı olarak gözükmekte. Şimdi uydu fotoğraflarından Antartikayı inceliyoruz. Antartika buzlarla kaplı ve karayla da herhangi bir bağlantısı yok.

Bu nedenle, Antartika’nın haritada gerçekten çizildiği konusunda kesin bir bilgi yoktur. Gelin isterseniz işin doğrusunu öğrenmek için Piri Reis’e kulak verelim. Çünkü o bölgenin ne olduğunu zaten haritada belirtmiş.

Piri Reis’in Kendi Açıklaması

Haritanın Güney köşesinde büyük bir yılan resmi ve altında bir not görüyoruz. “Bu ülkede bayındırlık yoktur, hep haraptır ve büyük yılanlar olurmuş. O sebepten Portekiz kâfiri bu kıyılara çıkmazlar imiş. Ve hem çok sıcak olurmuş.” Piri Reis bölgenin çok sıcak olduğunu belirtiyor, oysaki Antartika buzlarla kaplı ve çok soğuk. Ayrıca yılanlar dünya üzerinde sadece Antartika’da yaşayamaz.

Son yıllarda yapılan çalışmalar aslında Piri Reis’in harita üzerinde yaptığı açıklamayı doğruluyor ve buranın Güney Amerika’nın en uç noktası olduğu ortaya çıkıyor. Dolayısıyla, Piri Reis eksiksiz olarak Güney Amerika kıyılarını haritasında göstermiştir.

Piri Reis Kutuplar Bölgesi Hakkında Ne Biliyordu?

Sonuç olarak, Piri Reis 1513 tarihli haritasında Antartika kıtasını çizmemiştir. Ancak bu durum onun kutuplar bölgesi hakkında bilgisinin olmadığı anlamına gelmez. Kitab-ı Bahriye’de denizcilere uyarılarda bulunarak, kutuplarda insanların yaşamasının mümkün olmadığını ve o bölgeye giderlerse geri dönemeyeceklerini söylemektedir. Ayrıca Kitab-ı Bahriye’de yer alan dünya haritalarında, kutuplar bölgesi henüz keşfedilmemiş kara parçası olarak gözükmektedir.

Piri Reis haritası, 16. yüzyılda yapılmış en değerli ve en doğru dünya haritalarından biridir. Piri Reis, haritasını yaparken birçok kaynaktan yararlanmış ve kendi gözlemleriyle de zenginleştirmiştir. Haritasında Antartika kıtasını çizmemiş olması, onun başarısını gölgeleyecek bir durum değildir. Aksine, onun haritasının gerçekliğini ve güvenilirliğini arttırmaktadır.

Başa dön tuşu