Ekonomi

Platin fiyatları 920 dolar seviyesine doğru geriledi

Platin fiyatları, Fed’in faiz artırımı olasılığını artırması ve yüksek oranları sürdürmesi nedeniyle geriledi. Çin’in teşvikleri, emisyon standartları ve ekonomik veriler fiyatları destekledi. Güney Afrika’daki enerji sorunları hafifledi.

Platin vadeli işlemleri, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) son toplantısında faiz artırımı olasılığını artırması ve oranların daha uzun süre yüksek kalması gerektiğini belirtmesinin ardından talepteki yavaşlamaya ilişkin endişelerin yeniden alevlenmesiyle 920 dolar seviyesine doğru geriledi.

Fed’in şahin tutumu, metalin alternatif yatırım araçlarına göre cazibesini azalttı. Platin, 19 Eylül’de iki haftanın en yüksek seviyesi olan 945 doları görmüştü.

Platin fiyatlarını etkileyen diğer faktörler arasında Çin’in teşvik tedbirleri, otomobil katalizörlerinde platinin daha fazla kullanılmasını gerektiren daha sıkı emisyon standartları ve olumlu ekonomik veriler yer alıyor.

Çin, platinin en büyük tüketicisi konumunda ve ülkenin yeni elektrikli araç satışları Ağustos raporuna göre Aralık 2022’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Bu da platin talebinde artış beklentisini güçlendirdi.

Arz tarafında ise, dünyanın en büyük platin üreticisi Güney Afrika’daki enerji sorunları ay içinde bir miktar hafifledi. Ülkenin elektrik şirketi Eskom, planlı kesintileri azalttığını ve madenlerin normal faaliyetlerine devam edebileceğini duyurdu. Ancak, ülkedeki siyasi istikrarsızlık ve Covid-19 salgınının etkileri hala endişe kaynağı.

Trading Economics’in küresel makro modellerine ve analistlerin beklentilerine göre, platinin 945,86 USD/ton ons seviyesinden işlem görmesi bekleniyor. İleriye baktığımızda 12 ay içinde 1011,17 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu