google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Randevu Almak İçin Aylarca Bekleyen Hastalar: Devlet Hastaneleri Yetersiz, Özel Hastaneler Pahalı - haberbil.net
Sağlık

Randevu Almak İçin Aylarca Bekleyen Hastalar: Devlet Hastaneleri Yetersiz, Özel Hastaneler Pahalı

Hastanelerde yaşanan randevu çilesinin nedenleri ve çözüm önerileri bu makalede. Sağlık Bakanlığı, hastaların yanlış branşlardan randevu aldığını söylüyor. Ancak hastalar, ne devlete ne de özele gidebiliyor.

Sağlık Bakanlığı, hastanelerde yaşanan randevu çilesinin sorumlusunun hastalar olduğunu söylüyor. Ancak hastalar, ne doğru branşa ne de o branşta doktorun istediği tetkiklere randevu bulabiliyor. Özel hastaneler de zamlanınca, hastalar yine aile sağlığı merkezinin yolunu tutuyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastaların randevularını yanlış branşlardan aldığını ve doğrusunda yönlendirilene dek o randevuları gerek olmadan doldurduğunu anlattı. Yani büyüyen randevu çilesinde yine sorumluluğu hastalara yüklendi. İlk adım olarak aile hekimlerine başvurulması gerektiğini söyledi bakan. Ancak zaten çile de o andan sonra başlıyor.

Aile Hekimleri Yönlendiriyor Ama Randevu Yok

Aile hekimine giden hastalar, sorunlarına göre farklı branşlara yönlendiriliyor. Ancak bu branşlarda doktor bulmak kolay değil. Özellikle nöroloji, göz, kadın hastalıkları ve ortopedi gibi alanlarda randevu almak için aylarca beklemek gerekiyor. Bazı hastalar, randevu sırası gelmeden hayatını kaybediyor.

Bağcılar Hastanesi’nde ameliyat olmayı bekleyen Altay isimli hasta, “Bekledik 6 ay, sonunda gittiğimizde tekrar ameliyat için bir 6 ay daha gün verdiler. Buraya geldik sonuç yine değişmedi. Yine bekliyoruz.” diyor.

Gebze’den gelen bir başka hasta ise, “Nöroloji için 3 ay sonra düşürdük buraya randevuyu. Operasyon geçirecektim 8 ayda tamamlanamadı. En sonunda ben bezdim kalsın dedim ve gitmedim.” diye anlatıyor.

Özel Hastaneler de Ulaşılamaz Hale Geldi

Devlet hastanelerinden randevu alamayan hastalar, borç harç bulup özele gidiyordu. Özel hastaneler az da olsa devletin yükünü alıyordu. Ancak şimdi özeller de çok zamlandı. Ne devlete ne de özele gidebilen hastalar yine aile sağlığı merkezinin yolunu tutuyor.

Düşen alım gücüyle özel hastanelerden devlet hastanelerine kayan hastalar rakamlara da yansıdı. 2021’den 2022’ye kamu hastanelerine başvurularda artış oranı %23, özel hastanelere müracaattaki artış ise %8’de sınırlı kaldı.

Kadın hastalıkları için randevu bekleyen bir kadın hasta, “Kaç aydır bekliyorsun? Bir buçuk ay. Gözlere gitmeye kalktım nasıl gideyim? 350 dediler. 350 lirayla bitiyor mu? Bitmiyor ki tahlili var her şey var.” diye yakınıyor.

Çözüm Ne?

Hastaların yaşadığı bu sıkıntının çözümü için Sağlık Bakanlığı’nın yeni bir planı var mı bilinmiyor. Ancak uzmanlar, sağlık hizmetlerinin kalitesini ve erişilebilirliğini artırmak için bazı önerilerde bulunuyor.

Önerilerden bazıları şöyle:

  • Sağlık personeli sayısının artırılması ve eğitiminin iyileştirilmesi
  • Sağlık altyapısının güçlendirilmesi ve teknolojik donanımın yenilenmesi
  • Sağlık harcamalarının bütçeden daha fazla pay alması ve sosyal güvenlik sisteminin reforme edilmesi
  • Sağlık hizmetlerinin daha adil ve eşit bir şekilde dağıtılması ve bölgesel farklılıkların azaltılması
  • Sağlık bilincinin artırılması ve koruyucu sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması

Başa dön tuşu