Dünya

Rus füze saldırısı Ukrayna’da ölüm ve yıkım getirdi

Ukrayna’nın doğusunda Rus füze saldırısı sonucu en az beş kişi hayatını kaybetti. Saldırılar, Ukrayna’nın Rusya tarafından işgal edilen toprakları geri almaya çalıştığı bir dönemde geldi.

Ukrayna’nın doğusundaki Pokrovsk kasabasındaki konutlara Rus füze saldırısında en az beş kişinin öldüğü bildirildi. Saldırılar, Ukrayna’nın Rusya tarafından işgal edilen toprakları geri almaya çalıştığı bir dönemde geldi.

Siviller ve yetkililer hayatını kaybetti

İçişleri Bakanı Ihor Klymenko, dört sivil ve bir yetkilinin öldüğünü ve 31 kişinin yaralandığını söyledi. Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, saldırıda “kurbanlar” olduğunu söyledi, ancak rakam vermedi.

Kurtarma çalışmaları sürüyordu. Pokrovsk, Rus kuvvetleri tarafından işgal edilen Donetsk şehrinin yaklaşık 70 km (43 mil) kuzeybatısında yer almaktadır. Savaştan önce yaklaşık 60.000 kişilik bir nüfusa sahipti. Bay Klymenko, ilk saldırıda dört sivilin öldüğünü ve ikinci saldırıda acil servislerden bir yetkilinin öldürüldüğünü söyledi.

Yaralılar arasında 19 polis memuru, beş kurtarıcı ve bir çocuk bulunuyor. Zelensky, Rus saldırılarının “sıradan bir konut binasını” vurduğunu söyledi ve beş katlı bir binanın en üst katının yıkıldığını gösteren bir video yayınladı.

Genel kaos ve kafa karışıklığı sahnelerinin ortasında, sivillerin molozları temizlediğini ve kurtarıcıların insanları ambulanslara bindirmesine yardım ettiğini gösteriyordu.

Diğer bölgeler de hedef alındı

Donetsk bölge başkanı Pavlo Krylenko, grevlerin iki “özel sektör konut binasına, bir otele, yemekhanelere, mağazalara ve idari binalara” zarar verdiğini söyledi.

“Tekrarlanan saldırı tehdidi” konusunda uyardı ve sakinleri sığınmaya çağırdı. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, Rus güdümlü bombalarının Pazartesi akşamı Kharkiv Bölgesi’ndeki “özel evlere” isabet etmesi sonucu en az iki sivilin de öldürüldüğünü ve bu saldırılarda toplam 5 kişinin yaralandığını söyledi.

Ukraynalı yetkililere göre saldırılar, bir Rus “güdümlü bombasının” kuzeydoğu Ukrayna’daki bir kan nakli merkezine isabet ederek iki kişiyi öldürmesinden bir gün sonra geldi.

Ukrayna karşı saldırısı başlattı

Ukrayna, Rusya tarafından işgal edilen toprakları geri almaya çalışıyor, ancak iki ay önce bir karşı saldırı başlatmasından bu yana mütevazı kazanımlar elde etti.

Pazar günü Bay Zelensky, Arjantinli La Nacion gazetesine Ukrayna’nın “suyumuzdaki ablukayı sona erdirmek için başka bir yöntem bulması gerektiğini” söyleyerek Karadeniz’deki Rus gemilerine yönelik saldırıları haklı çıkarmaya çalıştı.

“Rusya, Karadeniz’deki topraklarına hakim olmaya ve ablukaya almaya, füzeler ateşlemeye devam ederse, o zaman Ukrayna da aynısını yapacak, bu da şansımızı adil bir şekilde koruyor” dedi.

Rusya, Ukrayna tahıl ihracatına izin veren bir anlaşmadan çekildi ve Karadeniz’deki gemileri askeri harekatla karşılaşabilecekleri konusunda uyardı ve Ukrayna’nın da benzer bir bildiri yayınlamasına neden oldu.

Geçen hafta, 11 mürettebatlı bir Rus tankeri, Moskova’nın söylediğine göre Karadeniz’de bir Ukrayna saldırısıyla vurulmuştu. Ukrayna kamuoyuna açıklama yapmasa da, bir güvenlik servisi kaynağı BBC’ye bir deniz insansız hava aracının kullanıldığını söyledi .

Bu, Rusya’nın ihracatı için önemli bir merkez olan Rusya’nın Novorossiysk limanı yakınlarında bir Rus donanma gemisine benzer bir insansız hava aracı saldırısının ardından geldi.

Deniz dronları veya deniz dronları, su yüzeyinin üzerinde veya altında çalışan küçük, insansız gemilerdir. BBC Verify tarafından yapılan araştırma, Ukrayna’nın deniz insansız hava araçlarıyla çok sayıda saldırı düzenlediğini gösteriyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu