google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Rusya’da Üretici Fiyat Enflasyonu Yıllık Bazda %10,6’ya Yükselerek Rekor Seviyeye Ulaştı - haberbil.net
Ekonomi

Rusya’da Üretici Fiyat Enflasyonu Yıllık Bazda %10,6’ya Yükselerek Rekor Seviyeye Ulaştı

Rusya’da üretici fiyat enflasyonu Ağustos 2023’te yıllık bazda %10,6’ya yükselerek son bir yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu artışın nedenleri ve beklentileri haberimizde.

Rusya’da üretici fiyat enflasyonu, Ağustos 2023’te yıllık bazda %10,6’ya yükselerek son bir yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu artış, madencilik ve imalat sektörlerindeki maliyet baskılarının etkisiyle gerçekleşti. Aylık bazda ise üretici fiyatları %4,4 ile bir yıldan fazla bir sürenin en büyük artışını kaydetti.

Rusya’da üretici fiyat enflasyonunun hızlanmasının arkasında yatan ana faktör, madencilik ve maden çıkarma endüstrilerinin maliyetlerindeki sert artış oldu. Bu sektördeki fiyatlar, Temmuz ayına göre %26,3 oranında artarak yıllık bazda %57,4’e ulaştı. Bu artışın büyük bir kısmı, metal cevheri madenciliği (+%57,4) ve petrol ve doğal gaz üretimi (+%30,4) nedeniyle gerçekleşti.

İmalat Fiyatları da Hızlandı

İmalat sektöründe de fiyatlar, Temmuz ayına göre %2,9’dan %6,3’e yükselerek yıllık bazda %19,1’e ulaştı. Bu sektördeki fiyat artışlarının başlıca kaynakları metalurji (+%19,1), kok ve petrol ürünleri (+%12,2) ve makine ve teçhizat (+%9,8) oldu. Bu sektörlerdeki fiyat baskısı, küresel emtia fiyatlarındaki artışın ve Rus rublesinin zayıflığının bir sonucu olarak değerlendirildi.

Su Temini ve Elektrik Fiyatları Yavaşladı

Rusya’da üretici fiyat enflasyonunu frenleyen tek faktör, su temini ve elektrik sektörlerindeki fiyat artışlarının yavaşlaması oldu. Su temini fiyatları yıllık bazda %10’a gerilerken, elektrik, gaz, buhar ve klima fiyatları da %8,8’e düştü. Bu sektörlerdeki fiyat artışlarının sınırlanması, hükümetin enerji piyasalarına müdahalesinin bir sonucu olarak görüldü.

Üretici Fiyatları Değişimi Beklentileri

Trading Economics’in küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre, Rusya’da üretici fiyatları değişiminin bu çeyrek sonunda yüzde 4,00 olması bekleniyor. Uzun vadede ise ekonometrik modellerimize göre Rusya üretici fiyatları değişiminin 2024 yılında yüzde 4,50, 2025 yılında ise yüzde 4,00 civarında seyredeceği öngörülüyor.

Başa dön tuşu