Gündem

Sağlık çalışanları yarın 81 ilde greve çıkıyor! İşte nedenleri ve detayları

Türkiye’de sağlık çalışanları, AKP’nin memur maaşlarına yaptığı zam teklifini protesto etmek için yarın 81 ilde iş bırakma eylemi yapacak. Bu eylem, sağlık sektöründe son yıllarda yaşanan en büyük grev olacak. Peki sağlık çalışanları neden greve gidiyor? Grevin etkileri neler olacak? İşte merak edilen soruların cevapları.

AKP’nin zam teklifi sefalet demek

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından dün açıklanan son verilere göre haziran ayında enflasyon yüzde 3,92 olurken 6 aylık enflasyon ise yüzde 19,77 olarak gerçekleşti. Bu veriler, Türkiye’nin ekonomik kriz içinde olduğunu gösteriyor. AKP ise memur maaşlarına enflasyon farkı olarak yüzde 17,55 ve seyyanen 8 bin 77 lira zam yapılması için TBMM’ye kanun teklifi verdi. Bu teklif, memurların alım gücünü düşürecek ve yoksullaştıracak bir teklif olarak değerlendiriliyor.

Sağlık çalışanları, pandemi sürecinde büyük fedakarlıklar yaparak halkın sağlığını korumaya çalıştı. Ancak AKP’nin zam teklifi, sağlık çalışanlarının emeklerini hiçe sayan bir teklif olarak görülüyor. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’na bağlı Genel Sağlık-İş Sendikası, söz konusu zammı protesto etmek için yarın ülke genelinde iş bırakma eylemi yapma kararı aldı. Genel Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Derya Uğur, bugün yaptığı açıklamada, “Siyasi iktidarın zam teklifi, memurlar için sefalet demektir. Daha önce de pek çok kez altını çize çize söylediğimiz gibi, kamu emekçilerinin ısrarla yoksullaştırılmasını kabul etmiyoruz. Göz göre göre, oldubitti ile kamu çalışanlarını açlığa ve sefalete mahkum edemezsiniz. Genel Sağlık-İş olarak kamu emekçilerinin çığlığını, sesimizi duymayanlara duyuracağız.” dedi.

Grev nasıl yapılacak?

Genel Sağlık-İş Sendikası, grevin acil hastalar, diyaliz hastaları, gebeler, kanser hastaları, yoğun bakım hastalarının bakımı aksamayacak sağlık hizmeti verilecek şekilde yapılacağını duyurdu. Grev kararı, sağlık ve sosyal hizmet iş kolunda örgütlü HEP-SEN ile birlikte alındı. Genel Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Derya Uğur, “Genel Sağlık-İş olarak, acil hastalar, diyaliz hastaları, gebeler, kanser hastaları, yoğun bakım hastalarının bakımı aksamayacak sağlık hizmeti verilecek şekilde, ülke genelinde bir günlük iş bırakma eylemleri yapacağımızı buradan duyuruyoruz.” dedi.

Grev çağrısı

Genel Sağlık-İş Sendikası, greve katılımın yüksek olması için diğer sendika ve kamu emekçilerini de eyleme davet etti. Genel Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Derya Uğur, “Açlığı, sefaleti, adaletsizliği içine sindiremeyen tüm kamu emekçilerini ve örgütlerini; özellikle rengi sarı olmayan, sağlık ve sosyal hizmet iş kolunda örgütlü sendikaları iş bırakma eylemine katılmaya davet ediyoruz. Yarınlar direnen, mücadele eden kamu emekçilerinin olacak.” dedi.

Grevin sonuçları

Sağlık çalışanlarının yarın yapacağı grev, hem AKP’ye hem de halka bir mesaj olacak. AKP’ye, memurların haklarını gasp etmeyeceğini, halka ise sağlık çalışanlarının yanında olduğunu gösterecek. Grev, aynı zamanda sağlık sektöründe yaşanan sorunlara da dikkat çekecek. Sağlık çalışanları, yarın 81 ilde greve çıkarak, hem kendileri hem de halk için daha iyi bir gelecek istediklerini haykıracak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu