Ekonomi

S&P/TSX Bileşik Endeksi, Fed’in Şahin Görünümü Nedeniyle Düştü

S&P/TSX Bileşik Endeksi, Fed’in sıkı para politikasına ilişkin şahin görünümünün etkisiyle Perşembe günü %1 oranında düştü. Madencilik, finansal, teknoloji ve perakende sektörleri kayıplara öncülük etti.

Kanada’nın en büyük borsa endeksi olan S&P/TSX Bileşik Endeksi, Perşembe günü ABD Merkez Bankası’nın (Fed) sıkı para politikasına ilişkin şahin görünümünün etkisiyle %1 oranında düşerek 20.000 seviyesinin altına geriledi.

Fed, Çarşamba günü yaptığı toplantıda, enflasyonun yükselmesi nedeniyle faiz oranlarını 2023 yılında iki kez artırabileceğini sinyal verdi. Bu karar, Kuzey Amerika’daki hisse senetleri üzerinde baskı oluşturdu ve Kanada dolarının ABD doları karşısında değer kaybetmesine yol açtı.

Madencilik sektörü, doların güçlenmesi ve Fed’in şahin görünümünün küresel kaynak talebine ilişkin beklentileri zayıflatması nedeniyle en çok zarar gören sektör oldu. Altın ve diğer külçe metallerin fiyatları düşerken, endüstriyel metaller de geriledi. S&P/TSX Madencilik Endeksi, Perşembe günü %2,7 oranında düştü. Madencilik sektöründeki en büyük hisselerden First Quantum Minerals %3,5, Franco-Nevada %3 ve Barrick Gold %2 oranında değer kaybetti.

Finansal sektör de Fed’in kararından olumsuz etkilendi. Bank of Montreal (BMO) hisseleri %1 oranında düşerken, diğer büyük bankalar da kayıplar yaşadı. Fed’in faiz artırımı beklentisi, Kanada ekonomisinin toparlanmasının yavaşlayabileceği ve kredi talebinin azalabileceği endişelerini artırdı.

Teknoloji sektörü de faize duyarlı olduğu için Fed’in şahin görünümünden zarar gördü. Shopify, Kanada’nın en büyük teknoloji şirketi olarak %2,2 oranında düştü. Diğer teknoloji hisseleri de benzer şekilde geriledi.

Perakende sektörü de Fed’in kararından olumsuz etkilendi. Tüketicilerin harcama gücünün azalacağı ve perakende satışların yavaşlayacağı beklentisi, perakende hisselerine baskı yaptı. Canadian Tire hisseleri %1,8 oranında düştü.

Trading Economics’in küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre Kanada Borsa Endeksi’nin (TSX) bu çeyreğin sonunda 20170,71 puandan işlem görmesi bekleniyor. İleriye baktığımızda 12 ay içinde 18873,57 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu