google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Süt Üreticileri İsyan Etti: Damızlık İnekler Kesime Gidiyor! - haberbil.net
Ekonomi

Süt Üreticileri İsyan Etti: Damızlık İnekler Kesime Gidiyor!

Süt üreticileri, girdi maliyetlerinin artmasına rağmen çiğ süt fiyatının sekiz buçuk aydır değişmemesine tepki gösterdi. Zam hükûmetine seslenen Çorum Milletvekili Mehmet Tahtasız, Ulusal Süt Konseyi’ni (USK) eleştirdi. USK’nin sekiz buçuk aydır çiğ süt fiyatını açıklamadığını belirten Tahtasız, “Ne bekliyorsunuz? Damızlık hayvanların birer birer kesime gitmesi işinize mi geliyor?” diye sordu.

Tahtasız, süt üreticilerinin yaşadığı sorunları şöyle anlattı:

“Sütün litre fiyatı köylüde 9 lira 75 kuruş, çiftliklerde 10 lira 30 kuruş, marketlerde ise 25 lira. 1 kilo kesif yemin fiyatı en düşük 8 lira, kaba yem fiyatı çok daha pahalı. Süt ve yem paritesine göre 1 litre süt 1,5 kilo yem almalıdır. Bu yapılmadığı takdirde damızlık inekler kesime gitmeye devam edecek.”

Tahtasız, damızlık ineklerin kesime gitmesinin sadece süt üreticilerini değil, tüm halkı etkileyeceğini vurguladı:

“Damızlık ineklerin kesime gitmesi demek, süt arzının azalması, süt tozu ithalatının önünün açılması ve süt ürünlerine peşi sıra zamlar gelmesi demektir, büyükbaş hayvan üretiminin durması ve et fiyatlarının artması demektir. Bu durum hem üreticiyi hem de tüketiciyi mağdur eder.”

Tahtasız, USK’nin acilen çiğ süt fiyatını açıklamasını ve üreticiyi tatmin edecek bir rakam belirlemesini istedi:

“Ulusal Süt Konseyi sekiz buçuk aydır çiğ süt fiyatını açıklamıyor, neyi bekliyor? Girdi maliyetleri yüzde 60 arttı ama süt üreticisi sekiz buçuk aydır 10 liradan süt satıyor. Üreticiyi tatmin edecek fiyatı açıklamak için neyi bekliyorsunuz? Damızlık hayvanların birer birer kesime gitmesi işinize mi geliyor? Zam hükûmetine sesleniyorum: Süt üreticilerinin sorunlarını görmezden gelmeyin. Sektörü canlandıracak adımlar atın. Süt üreticilerinin haklarını koruyun.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu