google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Tayvan Ekonomisi Ağustos Ayında Yavaşladı - haberbil.net
Ekonomi

Tayvan Ekonomisi Ağustos Ayında Yavaşladı

Tayvan ekonomisi Ağustos ayında perakende satışlar ve sanayi üretimi düştü. Küresel talep ve tedarik zinciri sorunları Tayvan ekonomisini olumsuz etkiliyor.

Tayvan’da perakende satışlar ve sanayi üretimi Ağustos 2023’te yıllık bazda düşüş gösterdi. Bu, Tayvan ekonomisinin küresel talep ve tedarik zinciri sorunları nedeniyle yavaşladığını gösteriyor.

Tayvan’da perakende satışlar Ağustos 2023’te yıllık bazda %4,3 arttı ve önceki aydaki marjinal revize edilen %5,34’lük artışın ardından geriledi. Bu, perakende ticarette art arda 24. ay olan artış oldu ancak Ocak ayından bu yana en yavaş tempo oldu.

Perakende satışlardaki yavaşlama, ev aletleri, ilaç, tıbbi ürünler, tekstil ve motorlu taşıtlar gibi bazı ana kategorilerde satışların azalmasından kaynaklandı. Buna karşılık, inşaat malzemeleri, genel mal, elektronik alışveriş ve yakıt gibi diğer kategorilerde satışlar hızlandı.

Aylık bazda perakende satışlar Temmuz ayındaki %1,58’lik büyümeden %1,12 düştü.

Küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre Tayvan’da Perakende Satışların bu çeyreğin sonunda yüzde 5,80 olması bekleniyor. Uzun vadede, ekonometrik modellerimize göre Tayvan Perakende Satışlarının yıllık bazda 2024’te yüzde 2,80 ve 2025’te yüzde 2,50 civarında seyredeceği öngörülüyor.

Sanayi Üretimi

Tayvan’daki sanayi üretimi, Ağustos 2023’te yıllık bazda %10,53 oranında azaldı; önceki aydaki %15,46’lık revize edilmiş düşüşten yavaşladı. Bu, sanayi üretiminde art arda 15. ay olan düşüş oldu, ancak Şubat ayından bu yana en yavaş tempoyu kaydetti.

Sanayi üretimindeki düşüş hem imalat hem de elektrik ve gaz arzında daha yumuşak oranlarda daralma gösterdi. Bu arada, madencilik ve taşocakçılığı ile su temini üretimi daha hızlı düştü.

Mevsimsellikten arındırılmış aylık bazda, sanayi üretimi Ağustos ayında %7,28 ile Temmuz’daki %2,3’lük artıştan çok daha hızlı arttı.

Küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre Tayvan’da Sanayi Üretiminin bu çeyreğin sonunda yüzde 4,70 olması bekleniyor. Ekonometrik modellerimize göre, uzun vadede Tayvan Sanayi Üretiminin 2024’te yüzde 4,90, 2025’te ise yüzde 3,80 civarında seyredeceği öngörülüyor.

Başa dön tuşu