Teknoloji

The Witcher M: Fable of Darkness, Lisanssız Bir Oyun Mu?

The Witcher M: Fable of Darkness adlı yeni bir oyunun, CD Projekt Red’den lisans almadan geliştirildiği ortaya çıktı. Oyunun geliştiricisi KODA DUCK GAMES’in kimliği de belirsizliğini koruyor.

The Witcher M: Fable of Darkness adlı yeni bir oyunun, ünlü The Witcher serisinin haklarını elinde bulunduran CD Projekt Red’den (CDPR) lisans izni alınmadan geliştirildiği bildirildi. Oyunun geliştiricisi KODA DUCK GAMES’in kimliği de belirsizliğini koruyor.

The Witcher M Nedir?

Google Play Store, Apple App Store ve One Store dahil olmak üzere Kore’nin üç büyük uygulama pazarına göre ‘The Witcher M’, yeni bir oyun şirketi olduğuna inanılan KODA DUCK GAMES tarafından geliştirilen bir oyundur. Kaotik canavarları avlayan uzun zamandır kayıp bir avcı örgütünü konu alan bir MMORPG’dir.

Oyunun adı ‘The Witcher’, oyunun kendisi nedeniyle değil, Polonyalı Andrzej Schapkowski’nin yazdığı fantastik roman ve buna dayanan ‘The Witcher’ oyun serisi nedeniyle daha ünlü oldu. Özellikle Witcher oyun serisi, toplam üç eseri dünya çapında 75 milyondan fazla kopya satan bir hit oldu ve aynı zamanda bir Netflix dizisi olarak da üretilerek popülerlik kazandı.

Lisans Sorunu

Ancak Gorapaduck Games, Witcher M’in geliştirilmesi sırasında Shafkovsky veya CDPR gibi yazarlardan lisans aldığını belirtmiyor. Şirketin Nintendo ile mi yoksa şirketin ‘Gorapaduck’ isminin kaynağı olduğuna inanılan ‘Pokemon’un telif hakkı sahibi Pokémon Company ile mi anlaşma imzaladığı da doğrulanmadı.

Hatta bu makale CDPR’ye bu konuyu sorduğunda CDPR şunları söyledi: “‘The Witcher M: A Fable of Darkness’ ile resmi bir lisans veya ortaklık anlaşmasına girmedik” ve “İlgili departmanlarla müdahale planlarını tartışıyoruz. merkezdeki hukuk ekibine “Bunu tartışıyoruz” diye yanıt verdi.

Ünlü IP’lerin ‘sahte’ oyunlarının yerli uygulama pazarında ortaya çıkması ne dün ne de bugün. Fikri mülkiyet hırsızlığının kurbanları arasında yukarıda adı geçen sahte Pokemon oyunu ‘Pocket Trainer DX’ ve bu Haziran’da oyuncular arasında popüler hale gelen ‘Dave the Diver’ yer alıyor. Oyunların yanı sıra, uygulama pazarında ‘Squid Game’ adını ve ana içeriğini keyfi olarak kullanan pek çok oyun da bulunuyor.

Kimdir KODA DUCK GAMES?

KODA DUCK GAMES’in kim olduğu ise henüz bilinmiyor. Kurumsal bilgi açıklama sitesi olan Hong Kong Şirket Rehberi’ne göre, KODA DUCK GAMES’in Hong Kong’da bir ofisi bulunmaktadır ve Çince adı KODA DUCK GAMES Çinli bir geliştirici olduğu varsayıldı ancak bunu doğrulamanın bir yolu yoktu.

Bu yazıda, CDPR’nin yanı sıra, Google Play’de kayıtlı Gorapaduck Games’in resmi e-posta adresi ve Pokemon Korea’nın resmi e-posta adresi aracılığıyla girilen ‘Gorapaduck’ ile ilgili herhangi bir lisanslamanın olup olmadığı araştırılmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu