Gündem

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Hatay’da Depremzedelerin Yaralarını Saracak Müjdeler Verdi

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, depremlerin vurduğu Hatay’ı ziyaret ederek yerinde dönüşüm kredileri, esnaf destek paketi ve İskenderun Limanı’nın durumu hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Bolat, limanın tam kapasite çalışması için söz aldığını söyledi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, 2023 yılının Mart ayında Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve Hatay’ın İskenderun ilçesinde büyük hasara yol açan depremlerin ardından bölgeye giderek incelemelerde bulundu. Bakan Bolat, yerinde dönüşüm kredileri, esnaf destek paketi ve İskenderun Limanı’nın durumu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Yerinde Dönüşüm Kredileri

Bakan Bolat, Hatay Afet Koordinasyon Merkezi’nde TOKİ’nin yürüttüğü yerinde dönüşüm projesini anlattı. Bu proje sayesinde depremde hasar gören konut ve iş yerleri sahiplerine büyük kolaylıklar sağlanacağını belirtti. Bakan Bolat, şöyle konuştu:

“Bu model çerçevesinde büyüklüğüne göre konutlar için 500 bin lira hibe ve 500 bin lira ile 800 bin lira arasında faizsiz kredi, 2 yılı ödemesiz on yıl vadeli; iş yerleri için de 250 bin lira hibe ve 250 bin lira ile 500 bin lira arasında faizsiz kredi uygulaması başlatıldı. Bu kredilerin geri ödemeleri depremden sonra başlayacak ve çok uygun şartlarda olacak.”

Bakan Bolat, bu projenin hem depremzedelerin hem de bölgenin kalkınması için büyük bir fırsat olduğunu vurguladı.

Esnaf Destek Paketi

Bakan Bolat, depremden etkilenen esnaf ve sanatkarlar için de destek paketi hazırladıklarını duyurdu. Bu çerçevede kredi borcu geri ödemelerinin 6 ay uzatıldığını söyledi. Bakan Bolat, şunları kaydetti:

“Şimdi hükümetimiz bu kredi borcu geri ödemelerini bir 6 ay daha uzatma kararı aldı. Yeni olarak Hatay ilimizde 3.836 esnaf ve sanatkara kullandırılan deprem destek kredisi yaklaşık 1 milyar lira olmuştur. Bu noktada ayrıca 5.984 esnaf ve sanatkara %50 ve %100 Hazine faiz destekli işletme ve yatırım kredileri toplamda 2 milyar 107 milyon liraya ulaşmıştır.”

Bakan Bolat, bu desteklerin esnafın ayakta kalması ve işlerini büyütmesi için çok önemli olduğunu ifade etti.

İskenderun Limanı’nın Durumu

Bakan Bolat, depremde günler süren yangınla boğuşan İskenderun Limanı’nı da ziyaret etti. Limanın ilçe için önemli bir gelir kaynağı olduğunu belirterek, tam kapasiteye geçiş için liman sahiplerinden söz aldığını söyledi. Bakan Bolat, şöyle devam etti:

“Liman işletmecisi sahibi başkan neyiyle görüştük ve kendisinden çok kısa bir sürede inşallah limanın yeniden eskisi gibi %100 kapasite ile çalışması noktasında söz aldık. Çünkü İskenderun Limanı tam kapasite çalışmaya başladığında Hatay’ın, İskenderun’un ekonomisine önemli katkı sağlayacak.”

Bakan Bolat, limanın tamamen faaliyete geçmesiyle birlikte bölgedeki ihracat ve ithalatın da artacağını ve istihdamın da canlanacağını dile getirdi.

Sonuç

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, depremlerin vurduğu Hatay’ı ziyaret ederek yerinde dönüşüm kredileri, esnaf destek paketi ve İskenderun Limanı’nın durumu hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Bolat, limanın tam kapasite çalışması için söz aldığını söyledi. Bakan Bolat’ın ziyareti, depremzedelerin yaralarını sarmak ve bölgenin ekonomisini canlandırmak için atılan önemli adımları gösterdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu