google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Toronto borsası emtia fiyatlarından destek buldu - haberbil.net
Ekonomi

Toronto borsası emtia fiyatlarından destek buldu

Toronto borsası emtia fiyatlarından destek buldu ve Perşembe gününü %1,4 artışla 20.567 seviyesinde tamamladı

Toronto borsası, emtia fiyatlarındaki yükselişin Toronto’da işlem gören ağır kaynak destekli hisse senetlerini desteklemesiyle, Perşembe gününü %1,4 artışla 20.567 seviyesinde tamamladı. Böylece dördüncü seansta da yükselişe geçti ve ABD’deki emsalleriyle aynı çizgide kaldı.

Baz metaller Çin’den gelen haberle yükseldi

Baz metaller %3,4 oranında değer kazandı ve S&P/TSX Bileşik endeksinin en çok yükselen sektörü oldu. Çin Merkez Bankası’nın (PBoC) zorunlu karşılık oranını bu yıl ikinci kez düşürmesi, dünyanın en büyük emtia tüketicisi olan Çin’de emtia talebinin güçleneceği umutlarını artırdı. Böylece Teck Resources %3,5, Agnico Eagle Mines ise %1,6 arttı.

Petrol arz endişeleri fiyatları yükseltti

Petrol arzının kısıtlı olduğuna dair süregelen endişeler, ham petrol fiyatlarını 2023’teki en yüksek seviyesine çıkararak enerji sektörünü de destekledi. Brent petrolün varili $82’ye kadar yükselirken, Enbridge ve Suncor Energy sırasıyla %2,6 ve %0,7 arttı.

Bankalar ABD’li benzerlerinin izinden gitti

Ağır siklet bankalar ortalama %1,2 oranında yükselirken, finans sektörü de S&P/TSX Bileşik endeksinin en büyük bileşenlerinden biri olarak pozitif katkı sağladı. RBC ve TD Bank %1,3 oranında artış göstererek ABD’li benzerlerinin güçlü ivmesini takip etti. ABD’de bankaların hisse senetleri, Federal Rezerv’in faiz artırımına hazırlandığına dair beklentilerle yükseldi.

Başa dön tuşu