Genel

Trabzon Düzköy’de Kadınların Çileli Hayatı

Trabzon Düzköy’de yaşayan kadınlar, tarım ve hayvancılıkla geçinmeye çalışıyor ancak zamlar, verimsizlik ve turizm baskısı nedeniyle zor günler geçiriyor. Bu haberde, Karadeniz’in inatçı, hırçın, azimli ve çalışkan kadınlarının hayat hikayelerini okuyacaksınız.

Trabzon’un Düzköy ilçesine gittiğinizde, karşınıza çıkan manzara sizi büyüleyebilir. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz bu köyde, doğa ile iç içe bir yaşam sürüyor köylüler. Ancak bu güzel görüntünün arkasında, birçok zorlukla mücadele eden kadınların emekleri yatıyor.

Tarım ve Hayvancılıkla Uğraşıyorlar

Düzköy’de yaşayan kadınlar, tarlalarda, bahçelerde, yamaçlarda tarım ve hayvancılık yapıyor. Patates, fasulye, mısır, karalahana gibi ürünler yetiştiriyorlar. Ayrıca inek, koyun, tavuk gibi hayvanları besliyorlar. Bu şekilde hem kendi ihtiyaçlarını karşılamaya hem de gelir elde etmeye çalışıyorlar.

Ancak bu işler hiç de kolay değil. Kadınlar, sabahın erken saatlerinden akşamın geç saatlerine kadar çalışmak zorunda kalıyorlar. Hem ev işleriyle hem de tarım ve hayvancılıkla uğraşıyorlar. Üstelik yaşları ilerlemiş olmasına rağmen, elden kazmayı küreği bırakmıyorlar.

Zamlar ve Verimsizlik Canlarını Sıkıyor

Kadınların en büyük dertlerinden biri de zamlar. Şehirde hayat giderek zorlaşıyor. Özellikle gıda maddelerine gelen zamlar vatandaşın belini büküyor. Pazarda 100 lira olan fasulye, 30 lira olan yulaf, 20 lira olan patates gibi ürünlerin fiyatları cebi yakıyor.

Kadınlar, kendi ürettikleri ürünleri de pahalıya satmak zorunda kalıyorlar. Ancak bu da yeterli olmuyor. Çünkü bu yıl verim alamadıklarını söylüyorlar. Kuraklık, hastalık, zararlı böcekler gibi nedenlerle ürünleri zarar görmüş veya azalmış.

Turizm Baskısı Altındalar

Düzköy’e gelen turist sayısı da her geçen gün artıyor. Özellikle Arap turistlerin talebi çok fazla. Köy halkı da gelir elde etmek için evlerini turistlere kiralamak zorunda kalıyor. Odalarını, yataklarını paylaşıyorlar. Her gün evlerini temizliyor, kahvaltı hazırlıyor, hizmet ediyorlar.

Ancak bu durumdan da memnun değiller. Kendilerini turistlerin hizmetçisi gibi hissediyorlar. Hem öğretmen hem de ev sahibi olan bir kadın şöyle diyor: “Ben onların kölesi oldum.” Turistlerle sorunları yok ama dertleri büyük.

Devletten Destek Bekliyorlar

Trabzon Düzköy’de yaşayan kadınların tek isteği geçinebilmek ve üretebilmek. Ancak bunun için de devletten destek bekliyorlar. Tarım ve hayvancılıkta teşvik verilmesini, zamlara dur denilmesini, turizmde düzenleme yapılmasını istiyorlar.

Karadeniz’in inatçı, hırçın, azimli ve çalışkan kadınları, zorluklara rağmen yaşama tutunmaya çalışıyor. Ancak onlar da bir gün emekli olup, rahat bir hayat sürmek istiyor. Bu haberde, onların hayat hikayelerini sizlerle paylaştık. Umarız seslerini duyurabiliriz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu