Genel

Tüp bebek tedavisi gören kadınların 5’te biri doğal yollarla hamile kalabiliyor

Tüp bebek tedavisiyle çocuk sahibi olan kadınların beşte birinin doğal yollarla hamile kalabildiği ortaya çıktı. Bu bulgular, doğurganlık tedavisinden sonra doğal gebeliğin olası olmadığına dair yaygın bir yanlışı yıkıyor.

Tüp bebek tedavisiyle çocuk sahibi olan kadınların yaklaşık yüzde 20’sinin, ileride doğal yollarla hamile kalma şansı olduğu ortaya çıktı. Bu, dünya çapında 40 yıldan fazla bir sürede 5.000’den fazla kadın üzerinde yapılan 11 çalışmanın sonuçlarına dayanıyor. Bu bulgular, doğurganlık tedavisinden sonra doğal gebeliğin olası olmadığına dair yaygın bir yanılgıyı yıkıyor.

Doğurganlık tedavisi, kısırlık sorunu yaşayan veya başka nedenlerle tıbbi yardıma ihtiyaç duyan çiftlere veya bireylere çocuk sahibi olma fırsatı sunuyor. Bu tedavi, tohumlama (IUI) veya in vitro fertilizasyon (IVF) gibi çeşitli yöntemleri içeriyor. Ancak bu tedaviyi gören herkesin kalıcı olarak kısır olduğu anlamına gelmiyor.

University College London’dan Annette Thwaites liderliğindeki araştırmacılar, doğurganlık tedavisi yardımıyla doğum yaptıktan sonra doğal yollarla hamile kalmanın ne kadar yaygın olduğunu değerlendirmek için 1980 ile 2021 yılları arasında yapılan çalışmaların verilerini analiz ettiler. Sonuçlar, her beş kadından en az birinin yardımcı üreme yöntemiyle çocuk sahibi olduktan sonra doğal yollardan hamile kaldığını gösterdi. Çoğu için bu üç yıl içinde oldu.

Araştırmacılara göre, bu bulgular önemli çünkü birçok kadının doğurganlık tedavisinden sonra doğal yollarla hamile kalabileceklerini hayal etmediklerini söylüyorlar. Bu durum, kadının hazır olmadığı halde yeniden hamile kalmasına yol açabilmekte ve bu durum hem anne hem de çocuk sağlığı için sorun teşkil edebilmektedir.

Araştırma ekibi, doğurganlık tedavisinden sonra doğal gebeliğin mümkün olduğunu bilmek isteyen kadınlar için daha fazla bilgi ve destek sağlanması gerektiğini belirtiyor. Ayrıca, medya ve sağlık personelinin de bu konuda daha bilinçli olması ve yanlış algıları gidermesi gerektiğini vurguluyor.

İlgili Makaleler