google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Türkiye Genelinde Hava Durumu Uyarısı: Yerel Kuvvetli Yağışlar Bekleniyor - haberbil.net
Gündem

Türkiye Genelinde Hava Durumu Uyarısı: Yerel Kuvvetli Yağışlar Bekleniyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde mevsim normallerinin altında sıcaklıklar ve yerel kuvvetli yağışlarla ilgili güncel hava durumu tahminlerini paylaştı. Önümüzdeki günlerde ani sel ve fırtına riskine karşı dikkatli olunması gerekiyor.

Türkiye’nin dört bir yanını etkisi altına alan hava koşulları, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son raporlarına göre önümüzdeki günlerde değişiklik gösterecek. Mevsim normalleri civarında seyreden hava sıcaklıklarının, özellikle kuzey, iç ve doğu bölgelerde düşüş göstererek normallerin altına inmesi bekleniyor.

Yerel Kuvvetli Yağışlara Dikkat!

11 – 17 Mayıs tarihleri arasında, Isparta, Burdur, Antalya’nın iç kesimleri, Mersin, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş’ın batısı, Hatay’ın kıyı kesimleri, Konya’nın güneyi, Karaman ve Niğde çevreleri ile Kayseri’nin güneyinde yerel kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışlar öngörülüyor. Benzer şekilde, Ankara, Çankırı, Karabük, Kırıkkale, Kastamonu çevreleri ve Sinop’un iç kesimlerinde de kuvvetli yağışların etkili olacağı tahmin ediliyor.

Ani Sel ve Su Baskınlarına Karşı Uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, kuvvetli yağışların neden olabileceği ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, ani kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtınalar konusunda vatandaşları uyardı. Ulaşımda aksamalar, özellikle kuvvetli rüzgar ve fırtına nedeniyle meydana gelebilecek. Vatandaşların bu tür olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları büyük önem taşıyor.

Erzincan ve Doğu Anadolu’da Beklenen Kuvvetli Yağışlar

Yarın Erzincan, Erzurum, Ağrı, Kars ve Ardahan çevrelerinde de yerel kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışlarının olması bekleniyor. Bu bölgelerde de ani sel, su baskını ve diğer olumsuz hava koşullarına karşı önlem alınması gerektiği belirtiliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün güncellemelerini takip ederek, hava durumu konusunda bilgi sahibi olmak ve gerekli önlemleri almak büyük önem taşımaktadır. Özellikle dışarıda zaman geçirecek olanlar için tedbirli olmak ve güncel hava durumu raporlarını düzenli olarak kontrol etmek öneriliyor.

Başa dön tuşu