google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Türkiye'de ÇEDES Skandalları: Eğitimde Yeni Tartışmalar - haberbil.net
Gündem

Türkiye’de ÇEDES Skandalları: Eğitimde Yeni Tartışmalar

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ÇEDES Projesi, Türkiye genelinde tepki topluyor. Filistin etkinliklerinde öğrencilerin kefenle örtülmesi ve din dersi için özel sınıfların açılması gibi uygulamalar, eğitimde tartışmaları alevlendiriyor. Detaylar haberimizde.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum Projesi” (ÇEDES), son dönemde Türkiye genelinde birçok tartışmaya neden oluyor. Proje kapsamında gerçekleştirilen bazı etkinlikler ve uygulamalar, toplumsal tepki çekmeye devam ediyor.

Filistin Etkinlikleri: Öğrenciler Kefenle Örtüldü

ÇEDES kapsamındaki etkinlikler arasında en dikkat çekici olanlardan biri, İstanbul Gaziosmanpaşa’da Küçükköy Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde düzenlenen Filistin etkinliği oldu. Filistin’e destek temasıyla yapılan bu etkinlikte, tiyatro gösterisi sırasında beş öğrenci yere yatırılarak üzerlerine beyaz kefen örtüldü. Küçük kız çocuklarının başları kapatılırken, erkek öğrencilerden bazılarına asker kıyafeti giydirildi. Bu görüntüler, hem sosyal medyada hem de kamuoyunda büyük tepki topladı.

TÖBSEN’den Sert Tepki

Türkiye Öğrenci Birliği Sendikası (TÖBSEN) temsilcisi Serkan Bebek, bu etkinliğe sert tepki gösterdi. Bebek, “Hiçbir değerle alakası olmayan ‘Filistin’e destek’ temalı etkinlikte çocukların ölen insanları canlandırıp üzerlerine beyaz örtü örtünmesiyle karşı karşıyayız. Bu pedagojik bir cinayettir. Okullar fiili işgal ve tam bir gerici kuşatma altındadır. Din, ahlâk ya da değerler eğitimi adı altında çocuklara siyasal islamcı ideoloji empoze edilmek istenmektedir.” diyerek durumu eleştirdi.

Tokat ve Samsun’daki Uygulamalar

ÇEDES kapsamındaki tartışmalı uygulamalar sadece İstanbul ile sınırlı kalmadı. Tokat Niksar Ulucan Ortaokulu’nda öğrenciler, okul dışında İsrail’i boykot etmek ve Filistin’e destek vermek amacıyla stant açtı. Samsun Tekkeköy’de ise Gölceğiz Cumhuriyet İlkokulu’nda, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Uzunlar ve diğer yetkililerin katılımıyla Din Kültür ve Ahlak Bilgisi dersliği açıldı. Bu uygulama, diğer dersler için yapılmayan bir ayrıcalık olarak dikkat çekti.

Öğrenciler Camiler ve Diyanet Merkezlerine Götürülüyor

ÇEDES projesi kapsamında öğrencilerin camilere götürülmesi de bir diğer tartışma konusu. Bitlis Mutki’de, öğrenciler sabah namazı için camilere götürülüp vaaz dinletildi. Bunun yanı sıra, ders saatlerinde Diyanet’in merkezlerine götürülen öğrencilerle paneller düzenleniyor ve Diyanet’in “manevi danışmanlar”ı okullarda ders veriyor. Bu kişilerin yetkinlikleri hakkında ise herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Eğitimde Değerler Eğitimi mi, Siyasal İdeoloji mi?

ÇEDES projesi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından değerler eğitimi amacıyla yürütülse de, uygulamalarının siyasi ve ideolojik bir yön taşıdığı eleştirileriyle karşı karşıya. Projeye yönelik tepkiler, eğitimde laiklik ve pedagojik ilkelerin korunması gerektiği yönünde birleşiyor.

Başa dön tuşu