google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Türkiye’nin güneyi ve batısı aşırı sıcaklara teslim oldu - haberbil.net
Genel

Türkiye’nin güneyi ve batısı aşırı sıcaklara teslim oldu

Türkiye’nin güneyi ve batısı aşırı sıcaklara teslim oldu. Bazı illerde hissedilen sıcaklık 40 dereceyi geçti. Serinlemek isteyenler sahilleri ve mesire alanlarını doldurdu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü aşırı sıcaklara karşı uyardı.

Türkiye’nin birçok yerinde hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerine çıktı. Bazı illerde hissedilen sıcaklık 40 dereceyi geçti. Serinlemek isteyenler sahilleri ve mesire alanlarını doldurdu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü aşırı sıcaklara karşı uyardı.

Türkiye’nin güneyi ve batısı aşırı sıcaklara teslim oldu. Turizm merkezi Antalya, Diyarbakır ve Adana’da termometreler 40 dereceyi gösterdi. Nem de üzerine eklenince sıcaklık bunalttı. Serinlemek isteyenler soluğu sahillerde, parklarda ve tarihi çeşmelerde aldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü günden öncesinden aşırı sıcaklara karşı uyardı. Özellikle yaşlılar, çocuklar ve kronik hastaların güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde dışarı çıkmamalarını tavsiye etti. Ayrıca bol sıvı tüketilmesi ve hafif gıdalar tercih edilmesi gerektiğini belirtti.

Bunaltıcı sıcaklıkların önümüzdeki Pazar gününe kadar devam etmesi bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, önümüzdeki hafta başından itibaren hava sıcaklıklarının mevsim normallerine döneceğini duyurdu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinde yağış beklenmiyor, kuzeydoğu kesimlerin parçalı bulutlu, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Sıcaklıklar en fazla kalp hastalarını etkiliyor!

Gittikçe artan hava sıcaklığı özellikle kalp hastalarını olumsuz etkiliyor. Her yıl 18 milyon kişi kalp hastalıkları sebebiyle hayatını kaybediyor ve bu ölümlerin %9’unun nedeni sıcak nemli hava. Peki dikkat edilmesi gerekenler neler?

Sıcak hava kalbi vuruyor. Bazı kalp hastaları için bu durum ölümcül olabiliyor. Soğuktan olduğu kadar sıcaktan da kalp hastalıklarında özellikle kalbin iş yükünü artıran elektrolit dengesini bozan, kalbin oksijen sunumunu azaltan durumlar nedeniyle kalp ataklarında, kalp krizlerinde, özellikle kalp yetersizliği hastalarında ciddi klinik bozulmalara neden oluyor.

Tüm yurtta hava sıcaklıkları etkili oluyor. İstanbul en sıcak günlerinden birini yaşıyor ve bu havalardan en çok kalp ve tansiyon hastaları etkileniyor. Uzmanlar özellikle bu hasta grubunun bol su içmesini ve güneşin dik geldiği saatlerde dışarı çıkmamasını öneriyor.

HAVA SICAKLIĞI:

Ülkemiz genelinde sıcaklıkların 2 – 4 derece artması bekleniyor.

RÜZGAR:

Genellikle kuzey ve doğulu yönlerden, zamanla yurdun kuzey kesimlerinde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

Başa dön tuşu