google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Türkiye’ye Arap Düşmanlığı Pahalıya Patlıyor - haberbil.net
Gündem

Türkiye’ye Arap Düşmanlığı Pahalıya Patlıyor

Türkiye’nin Körfez ülkeleri ile yaptığı yatırım anlaşmaları, Arap düşmanlığı yapan provokatörler tarafından baltalanmaya çalışılıyor. Bu durum Türkiye’ye ekonomik olarak ne kadar zarar veriyor?

Türkiye, son yıllarda Körfez ülkeleri ile dış politikada yakın ilişkiler kurdu. Savunma sanayinden inşaat sektörüne kadar pek çok alanda milyarlarca dolarlık yatırım anlaşmaları imzalandı. Ancak bu durumdan rahatsız olan bazı çevreler, Türk milletine Arap düşmanlığını aşılamaya çalışarak, bu yatırımları engellemek istiyor.

Arap Düşmanlığı Nereden Kaynaklanıyor?

Türkiye’ye gelen Arap turistlere yapılan saldırılar, olayların çarpıtılması, sosyal medyada yayılan ırkçı söylemler, aslında aylar önce atılan suni bir nefretin dışa vurumu. Bu nefretin arkasında ise Türkiye’nin ekonomik olarak güçlenmesini istemeyen, terör örgütlerini destekleyen, ülkenin altına dinamit döşemeye çalışan güçler var.

Bu güçler, Amerika ve Avrupa’dan destek alarak, Türkiye’nin Körfez ülkeleri ile olan ilişkilerini zedelemeye çalışıyor. Bunun için de Türk milletinin sinir uçlarına dokunan yalanları gündeme getiriyor. Örneğin, vatanın yatırım yapan Körfez ülkelerine satıldığı iddiası, bunlardan biri.

Oysa 2023 yılının ilk çeyreğine bakıldığında, Türkiye’ye en fazla yatırım yapan ilk 5 ülke sırasıyla Hollanda, Fransa, Almanya, İrlanda ve Lüksemburg oldu. Fakat hiç Fransızlarla ya da Almanlarla ilgili ırkçı söylemlerin gündeme geldiğini duydunuz mu? Biz duymadık. Çünkü zaten bu söylemleri ortaya atan ve körükleyen isimler, bu ülkeler tarafından şişirilip, Körfez menşeli yatırımların kesilmesi ve mevcut yatırımların başka ülkelere kaydırılması için kullanılıyor.

Arap Düşmanlığı Türkiye’ye Ne Kadara Mal Oluyor?

Arap düşmanlığı yapan provokatif eylemler gittikçe artarken, bu durumun Türkiye’ye ekonomik olarak ne kadar zarar verdiğini merak ediyor olabilirsiniz. Biz de sizin için hesapladık. Sadece son birkaç aydaki kaybımız tam 5 milyar dolar.

Bu rakamın büyük bir kısmını turizm sektörü oluşturuyor. Sarı malzeme gönderen Avrupa ülkelerine alkış tutarken, 40’tan fazla yardım uçağı gönderen, 70 milyon dolarlık yardım yapan Katar’ı taşladık. Vatandaşlarını ülkeden kovmaya çalıştık. Macron’un “Türkiye ekonomik olarak her sıkıştığında onlara yardım ediyorsun” diye azarladığı Katar’ı, sosyal medyada topluma korku pompalayan ırkçı söylemlerin merkezi haline getirdik.

Sonuçta ne oldu? Arap turistler Türkiye’ye gelmekten vazgeçti. Sadece 2023 yılının ilk yarısında, Arap turist sayısında yüzde 50’lik bir düşüş yaşandı. Bu da Türkiye’nin turizm gelirlerinde büyük bir kayıp anlamına geliyor.

Arap düşmanlığının zararı sadece turizmle sınırlı değil. Yatırım sektörü de bundan nasibini aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Körfez gezisini hatırlarsınız. Sadece Birleşik Arap Emirlikleri ile 50 milyar dolara aşan ekonomik anlaşmalar yapıldığı belirtilmişti. Peki Erdoğan’ın anlaşmalarda özellikle istediği madde neydi biliyor musunuz? Yerlilik ve millilik ibaresinin bulunması. Böylelikle yatırımlar yapılırken yerli üreticinin de tedarik zincirinde yer alacağının da altı çizilmişti.

Fakat gelen haberlere göre, bazı yatırım planları yakın zamanda iptal edilirken, bazı iş adamları da yatırımlarını Mısır gibi ülkelere kaydırmaya başladılar. Bu da Türkiye’nin ekonomik büyümesine ve istihdamına darbe vurdu.

Arap Düşmanlığına Dur Demek İçin Ne Yapmalıyız?

Türkiye’nin Arap düşmanlığına karşı durması gerekiyor. Bu durum hem ülkenin çıkarlarına hem de Türklüğün şanına yakışmıyor. Hatta baktığınızda da milliyetçilikle uzaktan yakından alakası olmayan boş laflarla Türk toplumunu infiale sürükleyen her ismi, ülkenin zararının hesabı sorulmalı ve yargı önünde de bunun bedeli ödetilmeli.

Türkiye, Körfez ülkeleri ile olan ilişkilerini geliştirmeye devam etmeli. Bu ülkeler, Türkiye’nin hem stratejik hem de ekonomik ortaklarıdır. Ayrıca, Arap halkları ile Türk halkının tarihi, kültürel ve dini bağları da unutulmamalıdır. Arap düşmanlığı yapanlar, aslında bu bağları koparmaya çalışanlardır.

Türkiye, Arap düşmanlığına prim vermemeli. Bu provokasyonlara karşı uyanık olmalı. Türk milleti, Arap halkları ile kardeştir. Bu kardeşliği bozmaya çalışanlar, aslında Türkiye’nin gücünden korkanlardır.

Başa dön tuşu