google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Türkiye’ye Dönmeye Değer mi? Bir Gazetecinin Hikayesi - haberbil.net
Genel

Türkiye’ye Dönmeye Değer mi? Bir Gazetecinin Hikayesi

Türkiye’den ayrılan ve yurt dışında yaşayan bir gazeteci, Türkiye’ye dönüş yapmayı düşünmediğini, ancak ülkeyi ve toplumu özlediğini anlatıyor. Türkiye’nin demokratik seviyesini artırmak için mücadele eden idealistlerin cezalandırıldığını söylüyor.

Türkiye’den ayrılmak zorunda kalan ve yurt dışında yaşayan bir gazeteci, Türkiye’ye dönüş yapmayı düşünmediğini, ancak ülkeyi ve toplumu özlediğini anlatıyor. Türkiye’nin demokratik seviyesini artırmak için mücadele eden idealistlerin cezalandırıldığını söylüyor.

Türkiye Kalmayacak Endişesi

Gazeteci, çocuklarının da kendisi gibi yurt dışında olduğunu, ancak Türkiye’nin yok olacağı endişesiyle yaşadıklarını belirtiyor. Kendisinin de bu endişeyi paylaştığını, ancak Türkiye Cumhuriyeti’nin öyle kolay yıkılmayacağını düşündüğünü ifade ediyor. “Acı patlıcana Kral çalmaz” diye özetliyor durumu.

Ancak gazeteci, Türkiye’nin hayatın tadını çıkartamayacağınız, huzur içinde yaşayamayacağınız, çevrenizdeki insanların mutsuz olduğu ve çok devasa sorunlarının olduğu bir ülke haline geldiğini de vurguluyor. Verilere ve gelen geri bildirimlere dayanarak, Türkiye’nin bir sarmalın içine girdiğini ve oradan çıkamadığını söylüyor.

Yurt Dışında Yaşamanın Getirdikleri

Gazeteci, yurt dışına çıkıp modern bir ülkede yaşamaya başladıktan sonra, Türkiye’ye kesin dönüş yapacağım diyen insanların sayısının çok az olduğunu söylüyor. Gazeteci, gençlik yıllarında hep Türkiye’nin gündemiyle ilgilendiğini, toplumu nasıl değiştirebileceği üzerine düşündüğünü anlatıyor. Ancak Türk toplumunun sevip de tokadını yemeyen bir aktör olmadığını, geçmişte de böyle olduğunu ve bundan sonra da böyle olacağını söylüyor.

Gazeteci, bu nedenle nasıl yapayım da Türkiye’ye bir kesin dönüş yapayım hayaliyle hiçbir zaman yaşamadığını ve yaşamayacağını belirtiyor. Ancak bunun özlemiyorum ve özlediğim şeyler yok anlamına gelmediğini de ekliyor. “Gidip bir nefes bir soluk da olsa almak istemiyorum” diyor.

Sonuç

Türkiye’den ayrılan ve yurt dışında yaşayan bir gazeteci, Türkiye’ye dönüş yapmayı düşünmediğini, ancak ülkeyi ve toplumu özlediğini anlatıyor. Türkiye’nin demokratik seviyesini artırmak için mücadele eden idealistlerin cezalandırıldığını söylüyor. Gazeteci, yurt dışında yaşamanın getirdiği farkındalıkla, Türkiye’nin sorunlarını ve çözüm yollarını objektif bir şekilde değerlendiriyor.

Başa dön tuşu