Dünya

Ürdün’de Enflasyon Ağustos’ta Sabit Kaldı

Bu makale Ürdün’de Ağustos 2023’te gerçekleşen enflasyon oranını ve bunun nedenlerini açıklamaktadır. Ayrıca Trading Economics’in enflasyon beklentileri ve Ürdün Merkez Bankası’nın para politikası hakkında bilgi vermektedir.

Ürdün’de yıllık enflasyon oranı, Ağustos 2023’te bir önceki ayla aynı hızda yıllık %0,9 seviyesinde gerçekleşti. Ülke ekonomisi, koronavirüs salgını nedeniyle zorlu bir dönemden geçerken, fiyatlar bazı kategorilerde artarken diğerlerinde düştü.

Enflasyonun Ayrıntıları

Ürdün İstatistik Bürosu tarafından yayınlanan verilere göre, en büyük fiyat artışları tütün ve sigara (%5,2), kiralar (%3,3), süt ve ürünleri ile yumurta (%3,2) ve eğitimden (%2,8) kaynaklandı. Buna karşılık, ulaşım (-%2,1), yakıt ve aydınlatma (-%1,8), içecek ve içecekler (-%1), balık ve deniz ürünleri (-%0,6), sıvı ve katı yağlar (-%0,5) ve maliyetlerde düşüş yaşandı. giysiler (-%0,2). Aylık bazda tüketici fiyatları, Temmuz ayındaki %0,1’lik artışın ardından Ağustos’ta %0,2 arttı.

Enflasyonun Beklentileri

Trading Economics’in küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre Ürdün’de enflasyon oranının bu çeyrek sonunda yüzde 1,30 olması bekleniyor. Ekonometrik modellerimize göre uzun vadede Ürdün Enflasyon Oranının 2024’te yüzde 2,50, 2025’te ise yüzde 1,80 civarında seyretmesi öngörülüyor. Ürdün Merkez Bankası’nın enflasyon hedefi yüzde 3’tür. Banka, enflasyonun orta vadede hedef aralığında kalmasını sağlamak için para politikasını uygun şekilde ayarlayacağını belirtti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu