Dünya

Uruguay’da Ticaret Açığı Artarken Enflasyon Düştü

Uruguay, ihracatındaki düşüş nedeniyle Ağustos 2023’te 166,5 milyon dolarlık ticaret açığı bildirdi. Merkez Bankası, Ekim 2023’te politika faizini %9,5’e indirdi. Enflasyon ise 17 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Uruguay, 2023 yılının Ağustos ayında ticaret dengesinde büyük bir bozulma yaşadı. Bir önceki yılın aynı ayındaki 86,6 milyon dolarlık ticaret fazlasının ardından, ülke 166,5 milyon dolarlık bir ticaret açığı bildirdi. Bu, ticaret açığının kaydedildiği üst üste on ikinci ay oldu.

İhracat Düştü, İthalat Arttı

Ticaret açığının artmasının arkasında ihracatın yıllık bazda %29,1 düşüşle 838,1 milyon ABD dolarına gerilemesi yattı. Bu düşüşte ana faaliyetler (%-57,3) ve imalat sanayi (%-5,6) ihracatındaki azalmalar etkili oldu. Özellikle tarım ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatı %60,8 oranında daraldı. Buna karşılık sermaye mallarının yurt dışına sevkiyatı (+%11,7) arttı.

İthalat ise %8,4’lük daha yumuşak bir oranla 1004,7 milyon ABD dolarına geriledi. Ara malı alımlarındaki %19,8’lik düşüş ithalatın azalmasında belirleyici oldu. Tüketim malları alımları ise değişmedi.

Merkez Bankası Faiz İndirdi

Uruguay Merkez Bankası (BCU), Ekim 2023 toplantısında gösterge politika faizini 50 baz puan düşürerek %9,5’e indirdi. Bu karar, bir önceki oturumdaki 75 baz puanlık indirimin ardından geldi.

BCU’nun karar metninde bankanın beklentilerin kademeli olarak hedef aralığa yakınlaşmasına ve para politikası aktarım kanallarının genel işleyişine olumlu değer verdiği belirtildi. Kurul ayrıca beklentiler uyumlu olmaya devam ederken ve enflasyon hedefi aralığında kalınarak kredibilitenin güçlenmeye devam ettiğini vurguladı.

Enflasyon 17 Yılın En Düşük Seviyesinde

Yurt içinde Eylül ayında yıllık enflasyon, bir önceki yılki %9,95’e kıyasla %3,87 ile 17 yılın en düşük seviyesine geriledi. Bu gerilemede gıda ve alkolsüz içecekler fiyatlarının %0,4 azalması ve konut fiyatlarının %0,2 artması etkili oldu. Diğer taraftan eğitim fiyatları %10,9 ile en çok artan kalemlerden biri oldu.

24 aylık Para Politikası Ufku’nda Eylül ayı itibarıyla enflasyon beklentilerinin ortalaması bir önceki çeyreğin altında (%7,09’a kıyasla %6,87) gerçekleşti. BCU, enflasyonun orta vadede hedef aralığı olan %3-7 arasında kalmasını beklediğini ifade etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu