Teknoloji

Uzaktan Sürüşlü Araç Kiralama İşi: ‘Sürücüsüz Uber’ Geliyor

Uber’in simgelediği ‘araba paylaşımı’ döneminin, ‘uzaktan sürüş’ çağına evrileceğine dair işaretler var. Alman sürücüsüz otomobil girişimi Vay, teledriver tabanlı uzaktan sürüşlü araç kiralama işini ABD pazarına genişletmeyi planlıyor.

Uber, araç paylaşım hizmeti ile ulaşım sektöründe devrim yarattı. Ancak şimdi, Uber’in simgelediği ‘araba paylaşımı’ döneminin, ‘uzaktan sürüş’ çağına evrileceğine dair işaretler var.

Bu, şu anda geliştirilmekte olan otonom sürüş teknolojisi sayesinde mümkün oluyor. Ayrıca mevcut araç paylaşım sistemi devreye alındı.

Amerikan elektrikli araç medya kuruluşu Electrec, 26’sında (yerel saat), Alman sürücüsüz otomobil girişimi Vay’in pazara girişini duyurmasıyla, uzaktan kumandalı araçlarda yeni bir çağın açılıp açılmayacağına dikkat edileceğini bildirdi. ABD pazarı bunu yaptı.

Vay: Teledriver Tabanlı Uzaktan Sürüşlü Araç Kiralama İşi

Vay, sürücüsüz olarak uzaktan sürülen, yani kiralık araba şeklinde bir teledriver tarafından uzaktan çalıştırılan, kendi kendini süren arabaları sağlayan benzeri görülmemiş bir iş modelinin peşinde koşan dünyanın ilk Alman şirketidir.

Electrec’in haberine göre Mayıs ayında Euro Bölgesi’ni hedefleyen Teledrive tabanlı uzaktan sürüşlü araç kiralama işi başlatacağını resmi olarak açıklayan Vay, bugün iş alanını Amerika Birleşik Devletleri’ne genişletmeyi planladığını duyurdu.

Plan, Teledriver’ın yalnızca Avrupa’da değil aynı zamanda ABD pazarında da merkezi bir kontrol merkezinden birden fazla sürücüsüz aracı uzaktan çalıştırdığı bir kiralık araba işini başlatmaktır.

Merkezi kontrol merkezinde bulunan bir teledriver, otonom arabayı müşterinin Vay’in otonom arabasını kullanmak istediği bir konuma götürüyor. Daha sonra müşteri araca binip varış noktasına ulaştığında teledriver arabayı tekrar uzaktan çalıştırıyor. Arabaların diğer müşterilere teslim edilmesini sağlayan bir sistemdir.

Müşteriler İçin Avantajlar

Müşteri açısından bakıldığında müşteri, sürücüsüz olarak gelen aracını istediği yerde kullanıp, istediği yere bırakabilir, gerisini Vay halledip başka bir müşteriye teslim edebilir.

Vay’in uzaktan sürüşlü kiralık aracı aynı zamanda temsili araç paylaşım hizmeti olan Uber’den bir adım ileri olan ‘sürücüsüz Uber’ olarak değerlendiriliyor.

Vay’in kurucu ortağı ve CEO’su Timo Moeller, “Uzaktan sürüşlü araç kiralama işimiz, müşterilerimize hem konfor hem de uygun fiyat sunuyor. Ayrıca, otonom araçların yaygınlaşmasına ve ulaşım sektörünün dönüşümüne katkıda bulunuyoruz” dedi.

Uzaktan Sürüşlü Araç Kiralama İşinin Geleceği

Vay’in uzaktan sürüşlü araç kiralama işi, otonom sürüş teknolojisinin henüz olgunlaşmadığı bir dönemde, sürücüsüz araçların kullanılabilirliğini ve güvenliğini artırmayı amaçlıyor.

Ayrıca, uzaktan sürüşlü araç kiralama işi, otonom sürüş teknolojisinin gelişmesiyle birlikte, tamamen sürücüsüz araçlara geçiş yapmayı planlıyor.

Vay’in Şubat ayında Almanya’nın Hamburg kentinde uzaktan sürüşlü kiralık arabanın ilk test sürüşünü başarıyla tamamladığı bildirilmişti.

Vay’in ABD pazarına girişiyle birlikte, uzaktan sürüşlü araç kiralama işinin geleceği merakla bekleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu