google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Vatandaşa çay kaşığıyla verdiklerini, kepçeyle geri alacaklar - haberbil.net
Gündem

Vatandaşa çay kaşığıyla verdiklerini, kepçeyle geri alacaklar

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, hükümetin ekonomi politikalarını eleştirerek, vatandaşın vergi ve zam yükü altında ezildiğini söyledi. Öztrak, enflasyonun yüzde 40’ların üstünde olduğu bir dönemde, maaş, aylık ve ücretlerin sadece enflasyon telafisi olacak şekilde artırılmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, hükümetin ekonomi politikalarını eleştirerek, vatandaşın vergi ve zam yükü altında ezildiğini söyledi. Öztrak, enflasyonun yüzde 40’ların üstünde olduğu bir dönemde, maaş, aylık ve ücretlerin sadece enflasyon telafisi olacak şekilde artırılmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

Vergi ve zam baskısı

Öztrak, CHP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, hükümetin 2023 bütçesini Meclis’e sunduğunu hatırlattı. Bütçenin vatandaşın cebine değil, sarayın kasasına hizmet ettiğini savunan Öztrak, şunları kaydetti:

“Milletin sırtına bu vergilerle toplamda 1 trilyon 150 milyar lira yükledi. Alınan vergilerin üçte ikisi de tüketim vergisi. Yani dar ve sabit gelirli vatandaşların üzerinde kalacak olan vergiler. Hükümet fiyatını belirlediği mal ve hizmetlere de zam üstüne zam yapmaya devam ediyor. Artık bir çay bir simit bile lüks oldu. Geçtiğimiz ay çaya yapılan yüzde 43 dev zammın ardından, bu ay da çaya yüzde 9,5’luk bir zam daha geldi. Çiğ süt fiyatları yüzde 35 arttırıldı. Bu da önümüzdeki günlerde market raflarındaki süte, yoğurda, peynire zam olarak gelecek.”

Enflasyon cephesinde işler kolay olmayacak

Öztrak, enflasyonun son aylarda baz etkisiyle bir miktar düştüğünü ancak artık bu etkinin bittiğini söyledi. Önümüzdeki aydan itibaren TL’nin değer kaybetmesi, dolaylı vergilerin, harçların artırılması ve zamlar nedeniyle enflasyonun yeniden hızlanacağını öngören Öztrak, şöyle devam etti:

“Erdoğan ne kadar ‘Tek haneli enflasyon’ masalı anlatırsa anlatsın, enflasyon cephesinde yılın ikinci yarısında işlerin hiç kolay olmayacağı ayan beyan ortada. Vatandaşa çay kaşığıyla verdiklerini, kepçeyle geri alacaklar. Bu nedenle temmuzda yapılacak artışta yılın ikinci altı ayında beklenen enflasyon da dikkate alınmalıdır. Enflasyonun yüzde 40’ların üstünde olduğu bir dönemde, maaş, aylık ve ücretlerin sadece enflasyon telafisi olacak şekilde artırılması gelecek 6 ayda vatandaşların enflasyona ezdirileceği anlamına gelir.”

İşsizlik her gün can yakıyor

Öztrak, işsizlik sorununa da değinerek, İş-Kur’a kayıtlı işsiz sayısının son 4 aydır 2,5 milyonda çakılı kaldığını belirtti. Ekonomide yavaşlama sinyallerinin görüldüğünü ifade eden Öztrak, şunları söyledi:

“Ekonomi yavaşlıyor. Bugün konut satışları açıklandı. Haziran’da konut satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 44,4 düşmüş. Bu, Temmuz 2021’den bu yana konut satışlarında görülen en sert düşüş. Sanayi üretimi yıllık olarak bakıldığında, son yedi ayın beşinde gerilemiş. Seçimde verilen gaza rağmen ekonomi yavaşlama sinyalleri veriyor.”

Öztrak, CHP olarak hükümetin ekonomi politikalarını değiştirmesi için baskı yapmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu