Dünya

Venezuela Petrol İhracatı Ağustos Ayında Keskin Düşüş Gösterdi

Venezuela’nın petrol ihracatı Ağustos ayında %38 oranında düştü. Bu makalede, bu düşüşün nedenleri, sonuçları ve olası senaryoları inceleniyor. Makalede ayrıca Chevron’un özel izni, Çin’e yönelik ihracat ve yaptırımların geleceği gibi konulara da değiniliyor.

Venezuela’nın petrol ihracatı, devlet petrol şirketi PDVSA’nın ekstra ağır petrolü nakliyeye uygun kaliteye dönüştüren yükseltme tesislerindeki üretimi sürdürememesi nedeniyle Ağustos ayında Temmuz ayına göre %38 oranında düştü. Bu durum, ülkenin petrol gelirlerini ve ekonomik krizini daha da derinleştirebilir.

Temmuz Ayında Üç Yılın Zirvesi

Reuters tarafından aktarılan LSEG Eikon gemi takip verilerine göre, Venezuela geçen ay günde 544.000 varil (bpd) ham petrol ihraç etti; bu, Temmuz ayında sevk edilen günlük 877.000 varile kıyasla %38 düşüş gösterdi.

Temmuz ayında Venezuela’nın petrol ihracatının, Chevron’un artan sevkiyatları ve PDVSA tarafından imzalanan yeni tedarik sözleşmeleri sayesinde yaklaşık üç buçuk yılın en yüksek seviyesine çıktığı tahmin ediliyordu.

Chevron’un Özel İzni

Son veriler, Chevron’un ABD rafinerilerine ihracatının Temmuz ayındaki günlük 161.000 varilden Ağustos ayında yaklaşık 147.000 varile düştüğünü gösteriyor.

ABD’li süper büyük, ABD tarafından Kasım 2022’de verilen özel bir lisans kapsamında Venezuela’dan petrol işletmek ve ihraç etmek için yetkilendirilen tek Batılı büyük şirkettir.

Çin’e Yönelik İhracat

Reuters’in derlediği verilere göre Venezuela’nın ağustos ayındaki ihracatının büyük kısmı Çin’e yapıldı.

Ancak Petrosinovensa’da PDVSA ve Çin Ulusal Petrol Şirketi (CNPC) tarafından ortaklaşa işletilen iki ham harmanlama ünitesindeki kesintiler, ekstra ağır ham petrolün bir kısmının Ağustos ayında ihraç edilebilir kaliteye dönüştürülmesini engelledi. Reuters tarafından görülen PDVSA’nın dahili bir belgesine göre, iyileştirmecilerden biri Ağustos ortasında faaliyetlerine yeniden başladı.

Yaptırımların Geleceği

Yükselticilerdeki sorunlar çözülürse, Venezuela yakında petrol ihracatında yeni bir artış görebilir. Biden Yönetimi, sıkı küresel arzın ABD benzin fiyatları üzerindeki etkisini sınırlamaya çalışırken Venezuela’daki petrol şirketlerine yönelik ek özel izinlere açık olabileceğinin sinyalini verdi.

ABD Yönetimi’nde Chevron dışında daha fazla şirketin Venezüella’dan ham petrol ihraç etmesine izin verecek bir açıklık oluşabilir.

Washington’daki federal hükümet yetkililerinin, Venezuela’nın “özgür ve adil” başkanlık seçimleri düzenlemesi halinde yaptırımların hafifletilmesine yönelik bir teklif taslağı üzerinde çalıştığı bildiriliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu