google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Yapay Tatlandırıcılar Sağlığınızı Nasıl Etkiliyor? Dünya Sağlık Örgütü'nden Yeni Tavsiye - haberbil.net
Genel

Yapay Tatlandırıcılar Sağlığınızı Nasıl Etkiliyor? Dünya Sağlık Örgütü’nden Yeni Tavsiye

Yapay tatlandırıcılar sağlığınızı nasıl etkiliyor? Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) yapay tatlandırıcıların kullanımına ilişkin yeni bir tavsiye yayınladığını biliyor muydunuz? Bu makalede, yapay tatlandırıcıların vücut üzerindeki etkilerini ve WHO’nun tavsiyesini detaylı bir şekilde açıklıyoruz.

Yapay tatlandırıcılar, şekerden daha az kalori içerdikleri için kilo vermek veya diyabeti kontrol etmek isteyenler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Ancak bu tatlandırıcılar gerçekten sağlıklı mı? Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) yapay tatlandırıcıların kullanımına ilişkin yeni bir tavsiye yayınladığını biliyor muydunuz?

Yapay Tatlandırıcılar Nedir?

Yapay tatlandırıcılar, doğal olmayan kimyasal maddelerdir ve bağırsaklarda parçalanarak karaciğerde metabolize olurlar. Yapay tatlandırıcıların sağlık üzerindeki etkileri hakkında çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Bazı araştırmalar, yapay tatlandırıcıların kan şekeri seviyesini düşürdüğünü, iştahı azalttığını ve kilo kaybına yardımcı olduğunu iddia ederken, bazı araştırmalar da tam tersini göstermektedir.

Yapay tatlandırıcılar hiçbir besin değeri sağlamaz. Ayrıca, tat alma duyusunu bozarak doğal tatlı yiyeceklerden uzaklaştırabilir ve yapay tatlı yiyeceklere bağımlılık yapabilir. Bu da, şeker alımının artmasına ve dolayısıyla obezite, diyabet ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıkların riskinin yükselmesine neden olabilir.

WHO’nun Yeni Tavsiyesi Ne?

WHO, yapay tatlandırıcıların kullanımına ilişkin yeni bir tavsiye yayınladı. Tavsiye, mevcut araştırmaların sistematik bir incelemesinin bulgularına dayanmaktadır. İncelemeye göre, yapay tatlandırıcılar yetişkinlerde veya çocuklarda yağ kütlesinin azaltılmasına katkıda bulunmuyor. Uzun süreli kullanımın ayrıca yetişkinlerde tip 2 diyabet , kardiyovasküler hastalık ve ölüm riskini artırdığı görülmektedir.

WHO, şeker alımını azaltmak için yapay tatlandırıcılar yerine meyve gibi doğal olarak tatlı olan yiyecekleri yemek gibi başka yöntemleri düşünülmesi gerektiğini söylüyor. WHO’nun beslenme ve gıda güvenliği direktörü Fransesco Branca, “Şekeri yapay tatlandırıcılarla değiştirmek uzun vadede kilo kontrolüne katkı sağlamayacaktır. Diyetteki tatlıların oranını tamamen azaltmak gerektiğini” belirtiyor.

Tavsiye, diyabetli kişiler dışındaki herkes için geçerlidir. Her türlü yapay tatlandırıcı içerir. Diş macunu gibi bakım ve hijyen ürünleri veya düşük kalorili şeker veya şeker alkolleri için geçerli değildir.

Tavsiye koşullu olarak derecelendirilir. Bu, buna dayalı kararların farklı ülkeler içinde tartışmaları gerektirebileceği anlamına gelir. Bu, örneğin, farklı yaş gruplarındaki tüketimin boyutuyla ilişkilendirilebilir.

Sonuç

Yapay tatlandırıcılar, sağlıklı bir beslenme için gerekli değildir. Aksine, sağlık üzerinde olumsuz etkileri olabilir. WHO’nun yeni tavsiyesi, yapay tatlandırıcıların kullanımını sınırlamak veya bırakmak için bir fırsat sunmaktadır. Şeker alımını azaltmak için, doğal olarak tatlı olan meyve gibi yiyecekleri tercih etmek ve tatlıların oranını azaltmak daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

Başa dön tuşu