Ekonomi

Yastık Altındaki Altınlar Ekonomiye Kazandırılacak

Ekonomi yönetimi, yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılmasına yönelik yeni adımlar atacağını duyurdu. Bu adımlar neler olabilir? Evdeki altınlar nasıl daha fazla kazanç sağlayabilir? İşte detaylar.

Ekonomi yönetimi, dün önemli bir toplantı yaptı ve kritik kararlar aldı. O kararlardan biri de yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılmasına yönelik yeni adımların atılacağı oldu. Peki bu adımlar neler olabilir? Araştırdık.

Yastık Altında 300 Milyar Dolarlık Altın Var

Türkiye’de neredeyse 5.000 ton kadar yastık altında altın olduğu tahmin ediliyor. Bu da dolar karşılığı 300 milyar dolar gibi bir rakama tekabül ediyor. Yatırım için alınan altınların evde durması ne yatırımcısına bir fayda sağlıyor ne de ekonomiye bir fayda sağlıyor. O yüzden bu altınların hem iki tarafı da kazandırması için ekonomiye kazandırılması lazım.

Altın Tasarrufu Sistemine Teşvik Edici Uygulamalar Planlanıyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında yapılan Finans Zirvesi’nin en önemli gündem maddelerinden biriydi yastık altı altınlar. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın devreye soktuğu Altın Tasarrufu Sistemi’ne teşvik edici uygulamalar planlanıyor.

Bu yatırım araçlarını daha cazip hale getirecek tedbirler alınacak, yeni ürünler, yeni enstrümanlar çıkartılacak. Dolayısıyla vatandaş evindeki altını tutarak daha az kazanırken, bu enstrümanlarla daha çok kazanacağını gördüğü için altını ekonomiye kazandıracak.

Evdeki Altını Bankada Tasarruf Edenlerin Kazancı Ne Olacak?

Altınınızı bankaya ya da bu yatırım araçlarına getirdiğinizde sizin için bir avantaj ortaya çıkacak. Yani size bir kredi açılabilecek, kredi faizleri daha düşük uygulanabilecek. Çünkü orada bir güvenceniz olacak. Tabii ki altın zaman içerisinde durdukça bir getirisi yok, biliyorsunuz zaman karşısında eğer değer kazanırsa bir getirisi var zaten, saklama ve değer koruma aracı. Ama uzun vadelerde bu altınların ekonomiye dolaşıma katılması daha güçlü bir ekonominin, daha güçlü bir Merkez Bankası’nın, daha güçlü bir ülke ekonomisinin olması anlamına geliyor.

Evdeki altını tutmak, bu enstrümanlar çıktığı zaman zarar edeceksiniz. Çıkartırsanız ekonomiye kazandırırsınız, kazanacaksınız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu