google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Yeni COVID Varyantı ‘Eris’ İngiltere’de Hızla Yayılıyor, Uzmanlar Alarm Veriyor - haberbil.net
Genel

Yeni COVID Varyantı ‘Eris’ İngiltere’de Hızla Yayılıyor, Uzmanlar Alarm Veriyor

Yeni COVID-19 varyantı Eris, Birleşik Krallık’ta hızla yayılıyor ve sağlık yetkililerini endişelendiriyor. Eris, Omicron’dan türeyen ve en yaygın beş semptomu burun akıntısı, baş ağrısı, yorgunluk, hapşırma ve boğaz ağrısı olan bir varyanttır.

Birleşik Krallık’ta yeni bir COVID-19 varyantı olan Eris, Arcturus’tan sonra en yaygın ikinci varyant haline geldi. Eris, Omicron’dan türeyen ve en yaygın beş semptomu burun akıntısı, baş ağrısı, yorgunluk, hapşırma ve boğaz ağrısı olan bir varyanttır. Sağlık yetkilileri, Eris’in hızla yayılmasından ve hastaneye yatış oranlarında artıştan duydukları kaygıyı dile getiriyor.

Eris Varyantının Kökeni ve Özellikleri

Eris varyantı, EG.5.1 olarak da bilinen bir Omicron türüdür. Bu varyant ilk kez geçen ay Birleşik Krallık’ta işaretlendi. Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı’na (UKHSA) göre, Eris varyantı başta Asya olmak üzere uluslararası alanda artan raporlar nedeniyle izlenmeye alındı.

UKHSA, “EG.5.1, ufuk taramasının bir parçası olarak ilk olarak 3 Temmuz 2023’te izlemede bir sinyal olarak ortaya çıktı. Daha sonra, İngiltere verilerindeki artan genom sayısı ve uluslararası olarak devam eden büyüme nedeniyle 31 Temmuz 2023’te izlemedeki bir sinyalden V-23JUL-01 varyantına yükseltildi. UKHSA, bu soyu bir varyant olarak ilan etmek, daha ayrıntılı karakterizasyon ve analize izin verecektir” dedi.

Eris varyantının ne kadar bulaşıcı olduğu ve mevcut aşıların ne kadar etkili olduğu henüz bilinmiyor. Ancak UKHSA’ya göre Eris varyantı artık yedi yeni COVID vakasından birini oluşturuyor.

Eris Varyantının Etkileri

UKHSA’nın 3 Ağustos tarihli son raporuna göre, ülke genelinde COVID-19 vakaları artmaya devam ediyor. Ajans raporunda, “Respiratory DataMart System aracılığıyla bildirilen 4.396 solunum örneğinin %5,4’ü COVID-19 olarak tanımlandı. Bu, önceki rapordaki 4.403 örneğin %3,7’si ile karşılaştırıldı” dedi.

Independent’a göre, bir Omicron türü olan Eris’in en yaygın beş semptomu burun akıntısı, baş ağrısı, yorgunluk, hapşırma ve boğaz ağrısıdır. Bu semptomlar soğuk algınlığı veya alerji ile karıştırılabilir.

Eris’in hızla yayılıyor gibi göründüğünü ve son zamanlarda vakalarda ve hastaneye yatışlarda artışın bir nedeni olabileceğini belirten UKHSA’nın Bağışıklama Başkanı Dr Mary Ramsay, “Bu haftaki raporda COVID-19 vakalarında artış görmeye devam ediyoruz. Ayrıca çoğu yaş grubunda, özellikle yaşlılarda hastaneye yatış oranlarında küçük bir artış gördük. Genel kabul seviyeleri hala son derece düşük ve şu anda yoğun bakım ünitesine kabullerde benzer bir artış görmüyoruz” dedi.

Yetkililer, COVID vaka oranları artmaya devam ederken durumu “yakından” izlediklerini söylüyor.

Eris Varyantına Karşı Alınması Gereken Önlemler

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) genel direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, insanların aşılar ve önceki enfeksiyonlarla daha iyi korunmasına rağmen, ülkelerin tedbiri elden bırakmaması gerektiğini söyledi.

Tedros, “Aşılar hayat kurtarıyor, ancak aşılar tek başına pandemiyi bitirmeyecek. Aşılarla birlikte, fiziksel mesafeye uymalı, maske takmalı, havalandırma sağlamalı, kalabalıklardan kaçınmalı ve ellerimizi yıkamalıyız” dedi.

Tedros ayrıca, aşıların adil bir şekilde dağıtılması gerektiğini ve aşı milliyetçiliğinin küresel sağlık güvenliğine zarar verdiğini vurguladı.

Eris varyantının yayılmasını önlemek için, insanların aşı olmaları, semptomları olanların test yaptırmaları ve izolasyona girmeleri, temaslı takibi yapmaları ve halk sağlığı kurallarına uymaları tavsiye ediliyor.

Başa dön tuşu