Ekonomi

Yeni Zelanda Borsası, ABD ve Çin’den Gelen Olumlu Sinyallerle Yükseldi

Yeni Zelanda borsası, ABD ve Çin ekonomilerine ilişkin olumlu beklentilerle Pazartesi günü yükselişe geçti. NZX 50 endeksi %0,43 artarak 11.397,00 puana ulaştı.

Yeni Zelanda borsası, Pazartesi günü ABD ve Çin ekonomilerine ilişkin iyimser beklentilerin etkisiyle yükselişe geçti. NZX 50 endeksi, iletişim, dayanıklı tüketim malları ve enerji dışı mineraller sektörlerindeki kazançların öncülüğünde %0,43 artarak 11.397,00 puana ulaştı.

ABD’de Fed’in bu hafta faiz oranlarını değiştirmeyeceğine yönelik spekülasyonlar, yatırımcıların risk iştahını artırdı. ABD vadeli kontratları, Pazartesi günü Asya seansında yükseldi. Yeni Zelanda ekonomisinin de 2023’ün ikinci çeyreğinde hafif durgunluktan çıkarak büyüme kaydetmesi bekleniyor. Perşembe günü yayınlanacak olan GSYİH raporu, turizm sektöründeki toparlanmanın etkisini gösterecek. Piyasa tahminleri, ikinci çeyrekte %0,4’lük bir büyüme olacağı yönünde.

Çin ekonomisi de bu yılın en kötü dönemini geride bıraktığına dair işaretler verdi. Cuma günü açıklanan veriler, sanayi üretimi ve perakende satışların beklentilerin üzerinde arttığını gösterdi. Çin Merkez Bankası da (PBoC) bankalara yeni bir zorunlu karşılık oranı (RRR) indirimi uygulayarak likiditeyi artırdı.

NZX 50 endeksindeki en büyük kazanan Restaurant Brands oldu. Şirketin hisseleri %3,7 artarak 14,40 NZD’ye yükseldi. South Port NZ (%3), Summerset Group Hlds (%1,9) ve Fisher & Paykel Healthcare (%1,6) da endeksin öne çıkan diğer hisseleri arasındaydı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu