Emlak

Yerinde Dönüşüm Projesi Başvuruları Başladı: İşte Detaylar

Yerinde Dönüşüm Projesi’ne başvurular yarın başlıyor. Depremden etkilenen 11 ilde konut ve iş yeri için hibe ve faizsiz kredi desteği sağlanacak. İşte proje hakkında merak edilen tüm detaylar.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın depremden etkilenen 11 ilde hayata geçirdiği Yerinde Dönüşüm Projesi’ne başvurular 17 Temmuz 2023 tarihinde başlıyor. Proje kapsamında vatandaşlara konut ve iş yeri için hibe ve faizsiz kredi desteği sağlanacak.

Yerinde Dönüşüm Projesi Nedir?

Yerinde Dönüşüm Projesi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından depremden etkilenen şehirlerin yaşanmışlıklarını ve kültürünü koruyarak güvenli ve hızlı bir şekilde ayağa kaldırmak amacıyla başlatılan bir projedir. Proje ile vatandaşlar, Bakanlık tarafından belirlenen standartlar çerçevesinde ve denetimlerinde kendi evlerini ve iş yerlerini yerinde dönüştürebilecek.

Yerinde Dönüşüm Projesi Hangi İlleri Kapsıyor?

Yerinde Dönüşüm Projesi, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Adana, Adıyaman, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Mardin, Osmaniye, Şanlıurfa ve Diyarbakır illerini kapsıyor.

Yerinde Dönüşüm Projesine Nasıl Başvurulur?

Yerinde Dönüşüm Projesine başvurmak isteyen vatandaşlar e-Devlet üzerinden veya 22 yerde açılan Yapım ve Dönüşüm Ofislerine başvurabilirler. Ayrıca ALO 181 Çağrı Merkezi’nden proje hakkında bilgi alabilirler.

Yerinde Dönüşüm Projesinde Ne Kadar Destek Veriliyor?

Yerinde Dönüşüm Projesi kapsamında konutlar için 500 bin TL hibe, konut büyüklüklerine göre 500 bin TL ile 800 bin TL arasında faizsiz kredi; iş yerleri için 250 bin TL hibe, iş yeri büyüklüklerine göre 250 bin TL ile 500 bin TL arasında faizsiz kredi veriliyor. Krediler 2 yıl ödemesiz, 10 yıl vadeli olarak geri ödeniyor.

Yerinde Dönüşüm Projesinin Faydaları Nelerdir?

Yerinde Dönüşüm Projesinin faydaları şöyle sıralanabilir:

  • Deprem riskini azaltır.
  • Şehirlerin tarihi ve kültürel dokusunu korur.
  • Vatandaşların mülkiyet haklarını güvence altına alır.
  • Yeni istihdam alanları yaratır.
  • Şehirlerin altyapı ve çevre kalitesini artırır.
  • Vatandaşların yaşam standartlarını yükseltir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu