Dünya

Yolsuzlukla mücadele eden cumhurbaşkanı adayı suikast sonucu öldürüldü

Ekvador’da yolsuzlukla mücadele eden cumhurbaşkanı adayı Fernando Villavicencio, Quito’da düzenlenen bir suikast sonucu öldürüldü. Suikastçıların altısı Kolombiya uyruklu çıktı.

Ekvador’da yolsuzlukla mücadele eden cumhurbaşkanı adayı Fernando Villavicencio, 20 Ağustos’ta yapılacak seçimlere iki haftadan az bir süre kala Quito’da düzenlenen bir suikast sonucu hayatını kaybetti. Yetkililer, suikastta şüpheli olarak tutuklanan altı kişinin Kolombiya uyruklu olduğunu açıkladı.

Villavicencio, 59 yaşındaydı ve uyuşturucu kartellerine karşı konuşmasıyla tanınıyordu. Kampanyasının bu tür gruplar için bir tehdit oluşturduğunu söylemişti. Ölümü, halihazırda binlerce cana mal olan organize suçla ilgili kriz algısını derinleştirdi ve Ekvador’un bir sonraki liderinin karşı karşıya kalacağı zorluğun altını çizdi.

Suikastın nasıl gerçekleştiğiyle ilgili ayrıntılar şöyle:

  • Villavicencio, Çarşamba günü Quito’daki bir mitingden çıkarken gardiyanlarla çevriliydi.
  • Sosyal medyada yayınlanan videolarda, adayın beyaz bir kamyonete bindiği görülüyor.
  • Kamyonet hareket ettikten sonra silah sesleri duyuluyor ve kamyonetin etrafında çığlıklar ve kargaşa başlıyor.
  • Villavicencio’nun vücudunda 12 kurşun yarası bulundu.
  • Suikastçılar, uçuşlarını korumak için sokağa bir el bombası attılar, ancak bomba patlamadı.
  • Polis daha sonra el bombasını kontrollü bir şekilde patlatarak imha etti.
  • Suikastçılardan biri, polisle çatışmada yaralandı ve hastanede öldü.
  • Diğer beşi ise Quito’daki bir evde saklanırken yakalandı.

Suikastın ardından gelişmeler

Suikastın ardından Ekvador’da siyasi ve toplumsal gerginlik arttı. Başkan Guillermo Lasso, üç günlük ulusal yas ve ülke genelinde ek askeri personel konuşlandırmayı içeren bir olağanüstü hal ilan etti. Lasso, cinayetin organize suçla bağlantılı olabileceğini öne sürdü ve seçimlere devam etmekte ısrar etti.

Başsavcılık, suikastla ilgili soruşturma başlattığını duyurdu. Tutuklanan altı Kolombiyalının kimlikleri ve bağlantıları henüz açıklanmadı. Ancak yetkililer, bu kişilerin bir suç örgütünün üyesi olabileceğini belirtti.

Villavicencio’nun kampanya danışmanı Patricio Zuquilanda, adayın vurulmadan önce en az üç ölüm tehdidi aldığını ve bunları yetkililere bildirdiğini söyledi. Zuquilanda, “Ekvador halkı ağlıyor ve Ekvador ölümcül şekilde yaralandı” dedi. “Siyaset, toplumun herhangi bir üyesinin ölümüne yol açamaz.”

Aynı zamanda cumhurbaşkanlığı adayı olan eski Başkan Yardımcısı Otto Sonnenholzner, düzenlediği basın toplantısında kaybın yakındığını söyledi: “Ölüyoruz, bir gözyaşı denizinde boğuluyoruz ve böyle yaşamayı hak etmiyoruz.”

Suikastın uluslararası yankıları

Suikast, Ekvador’un komşusu Kolombiya ile ilişkilerini de etkiledi. Kolombiya Devlet Başkanı Iván Duque, Villavicencio’nun ailesine ve Ekvador halkına başsağlığı diledi. Duque, suikastın arkasındaki gerçeği ortaya çıkarmak için Ekvador makamlarıyla işbirliği yapacaklarını söyledi.

Suikast ayrıca, Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moïse’nin 2021’de öldürülmesini akla getirdi. Moïse’nin suikastında da Kolombiya’dan 18 eski asker tutuklanmıştı. Bu olaylar, Latin Amerika’da siyasi istikrarsızlığın ve şiddetin arttığına dair endişeleri artırdı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Villavicencio’nun öldürülmesinden duyduğu derin üzüntüyü dile getirdi. Guterres, Ekvador halkına seçim sürecinde barış ve demokrasiyi koruma çağrısı yaptı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu