Ekonomi

Yüksel Arslan: Faiz indirimi Türkiye ekonomisini içinden çıkılmaz bir hâle getirdi

İYİ Parti Ankara Milletvekili Yüksel Arslan, faiz indiriminin Türkiye ekonomisine verdiği zararı anlattı. Arslan, ekonomik temeller hazırlanmadan faiz indiriminin yapılmasının dolar kurunu ve enflasyonu patlattığını, konut fiyatlarını artırdığını ve yoksullaşmaya yol açtığını belirtti. Arslan, Türkiye ekonomisinin bu kötü gidişatından kurtulması için acil reform paketi hazırlanması gerektiğini söyledi.

Faiz indirimi süreci ne zaman başladı?

Arslan, Eylül 2021’den itibaren ekonomik temelleri hazırlanmadan faiz indirimi sürecinin başlatıldığını hatırlattı. Faizlerde en son geldikleri noktanın yüzde 8,5’a kadar çekildiğini ifade etti.

Faiz indiriminin sonuçları neler oldu?

Arslan, ekonomik temeller hazırlanmadan faiz indiriminin yapılmasının Türkiye ekonomisini içinden çıkılmaz bir hâle getirdiğini vurguladı. Arslan, faiz indiriminin sonuçlarını şöyle sıraladı:

– Dolar kuru patladı, dolara bağlı olarak yüksek bir enflasyon yaşandı. Yüzde 85’lere çıkan enflasyon Türkiye’de yaşanmaktadır.
– Türkiye büyük bir barınma krizine girdi, konut fiyatları patladı ve ciddi bir yoksullaşma oluştu.
– Kur korumalı mevduatta ne kadar mali yüke katlandığımızı da hiç kimse bilmiyor.
– Eylül 21 itibarıyla bütçenin önümüzdeki dönemde ödeyeceği faiz yükü 723 milyar liraydı. Bu faizi düşürmekle -ekonomide meydana gelen bu sıkıntılardan sonra- 723 milyar lira olan faiz yükü 2 trilyon 894 milyara çıkmıştır, 4 katına çıkmıştır.

Arslan’ın önerileri neler?

Arslan, Türkiye ekonomisinin bu kötü gidişatından kurtulması için şu önerilerde bulundu:

– Ekonomik temelleri sağlamlaştırmak için acil bir reform paketi hazırlamak ve uygulamak gerekiyor.
– Faiz indirimi sürecini durdurmak ve piyasa beklentilerine uygun bir para politikası izlemek gerekiyor.
– Dolar kurunu ve enflasyonu kontrol altına almak için güvenilir ve bağımsız bir Merkez Bankası yönetimi oluşturmak gerekiyor.
– Konut fiyatlarını düşürmek ve barınma krizini çözmek için sosyal konut üretimini artırmak ve kentsel dönüşüm projelerini hızlandırmak gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu