Genel

Zehirli mantarlarla ilgili dikkatli olun: Norveç’te mantar toplama rehberi

Bu makale, Norveç’te mantar toplama aktivitesinin risklerini ve faydalarını anlatmaktadır. Zehirli mantarlarla ilgili nasıl önlem alınacağı, hangi mantar türlerinin yenilebilir olduğu ve mantar zehirlenmesinin belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi vermektedir.

Norveç’te mantar toplamak, doğanın tadını çıkarmak ve lezzetli yemekler hazırlamak için popüler bir aktivitedir. Ancak, yenilebilir mantarlarla zehirli mantarları ayırt etmek her zaman kolay olmayabilir. Bu makalede, zehirli mantarlarla ilgili nasıl bilinçli olabileceğinizi ve hangi mantar türlerinin güvenli olduğunu öğreneceksiniz.

Zehirli mantarlarla ilgili soruşturmalar artıyor

Norveç’te çok sayıda yenilebilir mantar var ve birçok kişi mantarları kendi başlarına toplamanın güzel olduğunu düşünüyor. Ne yazık ki çok sayıda zehirli mantarımız da var ve bunlar genellikle yenilebilir türlere yakın yetişiyor. Çoğumuz ne seçtiğimize dikkat ederiz, ancak bazen bir hata yaparız ya da bir çocuk kesinlikle tatmaması gereken bir mantarın tadına bakar.

Zehir Bilgi Merkezine 2011 ile 2017 yılları arasında mantarlarla ilgili yılda ortalama 900 civarında soru soruldu. Bu yıl (2017) iyi bir sezon olduğundan sorgu sayısı önceki yıllara göre arttı. Veteriner, kıdemli danışman ve mantar uzmanı Kristin Opdal Seljetun, bu yıl şu ana kadar (Eylül 2017 ortası) 1.040 soruşturma aldık, bu da son altı yılın ortalamasına kıyasla yüzde 15’lik bir artış olduğunu söylüyor. Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü.

Zehir Bilgisi, 2019 yılında zehirli mantarlarla ilgili soruşturma sayısında da önceki yıllara göre yüzde 15 artış olduğunu bildirdi. Soruların çoğu mantar tüketimi veya tüketiminden şüphelenilmesiyle ilgilidir.

Soruların yüzde 88’i insanlarda veya hayvanlarda mantarlara akut maruz kalma sonrasında gerçekleşti. Opdal Seljetun, bu yıl (Eylül 2017) şu ana kadar kaydedilen soruşturmaların yüzde 64’ünün, yani yaklaşık 550 soruşturmanın, mantar yiyen çocuklarla veya mantar yediklerinden şüphelenilen çocuklarla ilgili olduğunu söylüyor.

Mantar mevsimleri oldukça değişken olduğundan farklı mevsimlere ait rakamları karşılaştırmak zor olabilir.

Kötü bir sezonda doğal olarak daha az zehirlenme olur. Opdal Seljetun, Ocak 2017’den Eylül ayının ortasına kadar ciddi zehirlenme şüphesiyle hastaneye 15 kez başvurduk diyor.

Zehirlenme belirtileri ve tedavisi

Kendinizin veya çocuğunuzun zehirli mantar yediğinden şüpheleniyorsanız, hemen Zehir Bilgi Merkezi veya bir doktorla iletişime geçmeniz önemlidir. Poison Information’a göre, hızlı tedavi, çok ciddi zehirlenmelerden veya kalıcı hasarlardan kaçınma şansını artırıyor. Poison Information ile iletişime geçtiğinizde yediğiniz mantarı tarif edebilmeniz önemlidir. Muhtemelen yiyeceklerdeki veya kusmuktaki mantar kalıntıları, ne tür bir zehir olabileceğini analiz etmek için kullanılabilir. Ayrıca keşif yerine geri dönüp aynı türden başka mantarlar bulup bulmadığınıza da bakabilirsiniz.

Oslo’daki Botanik Müzesi’ne göre mantar zehirlenmesinin ilk belirtileri kusma, karın ağrısı ve ishal olabilir. Bazıları semptomların ortaya çıkmasının uzun sürmesinin o kadar da tehlikeli olmadığına inanıyor. Ancak semptomların ortaya çıkması saatler ila birkaç gün sürüyorsa, bu aslında zehirlenmenin ciddi bir türü olduğuna işaret edebilir. En kötü durumda böbrek ve karaciğer gibi organlar zarar görebilir. Zehirlenme nedeniyle ölümler meydana gelebilir, ancak neyse ki bu çok nadirdir. Aynı durum, yeni böbrek veya karaciğer nakli gerektirecek kadar şiddetli hale gelen zehirlenmeler için de geçerlidir.

Bazen mantarlarda bir sorun olmadığı halde mantar yedikten sonra kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Çok fazla yemiş olabilirsiniz veya mantarların sindirimi zor olabilir. Bazıları zehirlenmekten korktukları için kendilerini kötü hissedebilirler.

Güvenli mantar toplama ipuçları

Mantar gezisine çıkacaksanız zehirli mantarlarla karıştırılması o kadar da kolay olmayan yenilebilir mantarlara yönelmeniz en doğrusu. Bunlar: Cantharellus cibarius, porçini mantarı, porcini mantarı, champignon mantarı, gıda mürekkebi mantarı ve matriks mantarıdır. Farklı mantar türlerinin farklı hazırlık gerektirebileceğini unutmayın.

Ayrıca, trafiğin yoğun olduğu yolların yakınında, çevreye zararlı atık bırakan fabrikaların yakınında, pestisit, çiğ mantar ve tabii ki eski veya bozulmuş mantarların püskürtüldüğü bölgelerde yetişen yenilebilir mantarlardan da kaçınmalısınız. Mantarların raf ömrünün çiğ et kadar kötü olduğunu unutmayın. En zehirli mantarlarla (yeşil sinek kuşu ve beyaz sinek kuşu) karşılaşma riskini azaltmak için, şapkanın altındaki lamellerin rengini kontrol edin. Yeşil sinek kuşunun lamelleri yeşildir ve beyaz sinek kuşunun lamelleri beyazdır. Bu renkler genellikle yenilebilir mantarlarda bulunmaz.

Mantar toplamak hem eğlenceli hem de faydalı bir hobidir, ancak dikkatli olmak gerekir. Zehirli mantarlardan kaçınmak için bilgi sahibi olun ve emin olmadığınız bir şey yemeyin. Mantar zehirlenmesinden şüpheleniyorsanız vakit kaybetmeden yardım alın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu